LO: Vil registrere politikere

FAGBLADET:LO-leder Gerd-Liv Valla og Fagforbundets Jan Davidsen er positive til å etablere et register over kommunepolitikeres verv og økonomiske interesser.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

- Vi har i dag et register, riktignok frivillig, over stortingsrepresentanters økonomiske interesser og verv. Jeg hadde gjerne sett at et slikt register ble obligatorisk, og også gjaldt folkevalgte i kommunene, sier Jan Borgen. Han er generalsekretær i anti-korrupsjonsorganisasjonen Transparency International Norge, og talte på LO Kommunes kommunalkonferanse i går.

Positiv Valla

LO har nylig meldt seg inn i Transparency, og LO-leder Gerd-Liv Valla bekrefter overfor Fagbladet at hun er positiv til ideen.

- Vi er for mest mulig åpenhet, sier Valla.

- Dette er et forslag det er vel verdt å vurdere, nikker Fagforbundets Jan Davidsen. Som leder av Fagforbundet taler han på vegne av ansatte på alle nivåer i kommunene.

Offentlig og privat

Jan Borgen mener at de største problemene med korrupsjon i Norge oppstår i kontaktflaten mellom offentlig og privat sektor. Offentlig sektor kjøpte varer og tjenester for nær 256 milliarder kroner i 2004.

- Det kan dreie seg om vennskaps- eller nettverkskorrupsjon, gjerne i forbindelse med offentlige anskaffelser. Denne typen korrupsjon rammer både offentlig og privat sektor på en gang, sier Borgen.

Han tror et register over kommunepolitikeres bindinger kan være med på å gjøre forholdene mer oversiktlige.

- Dette er en reform jeg håper regjeringen vil diskutere. Jeg har sett signaler på at det kan komme til å skje.

Powered by Labrador CMS