Brasil

Lula gjenvalgt i Brasil: – Århundrets valgseier

Generalsekretær Atle Høie i IndustriALL Global Union har fulgt valget tett.

Stor valgkampfolkemengde i Brasil med brasiliansk flagg og banneret «Vote 13».
Valg i Brasil
Publisert Sist oppdatert

Saken oppsummert

  • Lula ble gjenvalgt som president i Brasil med 51,8 prosent av stemmene, mot 48,2 prosent til Flávio Bolsonaro.

  • Generalsekretær Atle Høie i IndustriALL mener seieren er viktig for Brasil, Latin-Amerika og resten av verden.

  • Høie tror Lula får en krevende periode, og venter at fagbevegelsen vil stille tydeligere krav framover.

Natt til mandag ble det feiring til langt på natt for venstresiden i Brasil.

Luiz Inacio Lula da Silva fikk 51,8 prosent av stemmene, mot 48,2 prosent til høyrepolitiker Flávio Bolsonaro, sønn av tidligere president Jair Bolsonaro.

Brasils valgmyndighet erklærte Lula som vinner, mens Flávio Bolsonaro nekter å godta resultatet fordi stemmetiden ble utvidet.

Generalsekretær Atle Høie i IndustriALL Global Union var i Brasil i forrige uke og fulgte valgkampen på nært hold.

– I São Paulo demonstrerte over 10.000 mennesker i gatene da jeg var der. Det var stor mobilisering, og spenningen var til å ta og føle på, forteller Høie.

Stor folkemengde med røde flagg og brasiliansk flagg i en treomkranset gate.
Valg i Brasil

IndustriALL Global Union har over 50 millioner medlemmer i mer enn 625 forbund i 140 land. Høie er en av få nordmenn med lederverv på så høyt nivå i internasjonal fagbevegelse, og kom til vervet fra Fellesforbundet.

Knapt flertall

I første valgrunde 4. oktober i år fikk Bolsonaro junior 47 prosent av stemmene, mot 45 prosent for Lula. Ettersom ingen av kandidatene fikk flertall måtte valget avgjøres i en andre runde.

– Det sier litt om den nye ekstreme høyrebevegelsen, inspirert av MAGA-bevegelsen i USA, at en kandidat som i stor grad bygger på at han er sønnen til tidligere president Jair Bolsonaro, får så mange stemmer i Brasil. Det var et knapt flertall, sier Høie.

Faren til presidentkandidaten Jair Bolsonaro soner en fengselsstraff på 27 år for sitt ansvar for et kuppforsøk etter at han tapte presidentvalget mot Lula i 2022.

Høie forteller at hans visepresident i IndustriALL, Michel Maicon Vasconcelos da Silva, var til stede under valgvaken i går kveld og fikk gratulert Lula med en klem personlig.

– Folk føltes lettet og svært glade der nede, sier Høie.

Viktig for regionen

Høie mener valgresultatet har betydning langt utenfor Brasils grenser.

– Dette var et viktig valg for folk i Brasil, for mennesker i Latin-Amerika, men også for resten av verden. I Brasil kaller de det århundres valg, sier han.

– En seier til Bolsonaro ville vært et alvorlig tilbakeslag for demokratiet i regionen der bare Mexico ville hatt et snev av demokrati.

Han trekker også fram valget i Serbia som en oppmuntring, og håper resultatene kan bidra til mobilisering før mellomvalget i USA.

Uenighet om stemmetid

Flávio Bolsonaro har nå varslet at han vil bestride valgresultatet. Bakgrunnen er at stemmetiden ble utvidet med to timer etter store problemer i transportsektoren.

– Så vidt jeg vet, ble begge kandidatene enige om utvidelsen. Jeg tror ikke dette vil endre utfallet. Nå er valget avgjort og Lula kan fortsette men vil få en krevende periode, sier Høie.

Fagbevegelsen på sotteseng

Høie tror Lula får en tøffere valgperiode enn tidligere, og at fagbevegelsen vil stille tydeligere krav denne gangen.

Særlig handler det om finansieringen av fagbevegelsen, som ble kraftig svekket over natten etter reformer for rundt ti år siden.

– I Brasil eier regionene tariffavtalene, og medlemmene er direkte knyttet til regionale og lokale fagforeninger. Det betydde at den nasjonale fagbevegelsen mistet inntektsgrunnlaget sitt over natten og sliter nå veldig der nede, forklarer Høie.

Lula har ifølge Høie sagt at han ikke vil endre denne ordningen, blant annet på grunn av dagens medlemsregister. Men det er uavklart om regionene og lokale avdelinger vil gå med på å gi fra seg inntektene.

Neste stopp Colombia

I morgen fortsetter Høie rundreisen sin som generalsekretær. Neste stopp er Colombia, der han skal møte sine fagforeningsfeller som også sliter med en høyreekstrem president.

Atle Høie fotografert på en utendørskafé under parasoller, med grøntområder og mennesker i bakgrunnen.
TOPPVERV: Atle Høie er en av få nordmenn med verv helt i toppen av internasjonal fagbevegelse.

I Colombia har regjeringen har kuttet i arbeidstakernes rettigheter og lagt ned arbeidsdepartementet noe vi ser også i andre land med nyfasistiske ledere.

– Det er det derfor ekstra viktig at fagbevegelsen i regionen står sammen framover og feirer den viktige seieren for venstresiden i Brasil, sier Atle Høie generalsekretær i IndustriALL Global Union.

Powered by Labrador CMS