Nav skal rydde opp før nyttår
Nav får fem uker på å rydde opp i rotet om dagpenger under permitteringer.
JOBB
Arbeidsdepartementet innkalte til et hastemøte i dag for å sikre klare regler om dagpenger under permittering. LO, NHO og Nav var innkalt, og etter møtet var LO-advokat Atle Sønsteli Johansen fornøyd.
– Så lenge partene lokalt er enige om at det er grunnlag for permittering, og grunngir dette i en protokoll, skal ikke Nav overprøve dette, sier Johansen.
Nav har de siste to åra gjort mer selvstendige vurderinger av om det er grunnlag for dagpenger under permittering. Nå snur Nav, og skal lytte mer til arbeidslivets parter i bedriften. Når partene lokalt har skrevet protokoll med bakgrunn i hovedavtalen mellom LO og NHO, skal Nav følge denne enigheten. Nav sendte torsdag ut et brev om dette til sine saksbehandlere.
– Det er bare ved rene omgåelser og triksing med bruken av permitteringsreglene, at Nav kan sette den lokale enigheten til side, sier Sønsteli Johansen.
Avblåser streik
Lokale tillitsvalgte i flere LO-forbund har den siste tida krevd fortgang i arbeidet med å sikre dagpenger til permitterte.
Fellesforbundets avdeling 3 hadde tillyst politisk streik førstkommende mandag, for å vekke Nav og politikerne til handling.
Organisasjonsarbeider Syvert Fossdal i avdeling 3, Agder Fagforening, sier at de er kjempefornøyde med snuoperasjonen fra Nav. Derfor avblåser de nå den planlagte streiken.
– Vi tar det for gitt at dette får tilbakevirkende kraft, og at de permitterte nå får sine dagpenger fra den dagen det ble søkt, sier Fossdal.
Les pressemeldingen fra Fellesforbundet sentralt her:
Skal se på alle klager
Nav skal gå igjennom alle klager på avslag på søknad om dagpenger. Bare i år har 550 klaget på avslag på dagpenger, en seksdobling siden 2009.
Nav skal ikke gå igjennom alle avslag på søknader, bare avslag på klager.
LO-advokat Johansen oppfordrer likevel alle til å fortsette å klage, om de mener avslaget er feil.
– Denne saken er ikke helt ferdig, så alle må overholde frister for klager, understreker han.
– Trekker med partene
Arbeidsdepartementet forventer at Nav leverer et nytt rundskriv om dagpenger før jul.
– Dagens møte ble brukt til å trekke med partene i arbeidslivet, og trekke veksler på deres kunnskap om permitteringer, sier ekspedisjonssjef Rune Solberg i Arbeidsdepartementet.
– Målet er at Nav leverer et rundskriv oppunder jul, så det kan tre i kraft 1. januar, opplyser Solberg.
Innen 10. desember skal Nav også levere en omfattende gjennomgang av hvordan etaten har praktisert regelverket den seinere tida.
Tapene i Trygderetten
En rekke personer har klaget avslag på dagpenger inn for Trygderetten, og i 31 av de 33 siste sakene har Nav fått medhold. Verken LO eller Arbeidsdepartementet har et klart svar på hva som skjer med dem som har tapt i Trygderetten.