Ny industrikjempe på arbeidsgiversiden

Magasinet: Teknologibedriftenes Landsforening (TBL) og Prosessindustriens Landsforening (PIL) har besluttet å etablere en ny industrilandsforening. Den skal få navnet Norsk Industri og være operativ fra årsskiftet.

JOBB

Den nye landsforeningen vil bli lokalisert i Industriens Hus i Oscars gate 20, Oslo. Norsk Industri vil ha nærmere 2.000 medlemsbedrifter med 110.000 sysselsatte, melder TBL. De to landsforeningene sysselsetter i dag 88 årsverk. Den nye foreningen vil bli den klart største landsforeningen i NHO. Den endelige beslutningen om en sammenslåing vil bli tatt på ekstraordinære generalforsamlinger i begynnelsen av november. Norsk Industri vil etter planen være operativ fra 1. januar 2006.

Bedre betingelser for industrien

– Sammen skal vi bidra til økt oppmerksomhet og bedre betingelser for industrien i Norge, sier PILs styreformann Ketil Lyng, som er godt fornøyd med forslaget om sammenslåing. "En større og mer slagkraftig organisasjon vil ha som hovedoppgave å øke oppmerksomheten rundt industriens behov, både hos våre myndigheter og blant folk flest", skriver TBL i en pressemelding.

Fortsatt frontfag

– Den ny landsforeningen vil arbeide for rammebetingelser som styrker medlemmenes konkurranseevne, lønnsomhet og innovasjon, sier TBLs styreleder, Rolf Waage."For å lykkes i å ta vare på gode og trygge arbeidsplasser er det helt avgjørende at industrien opprettholder sin rolle som frontfag. En sterkere landsforening vil gjøre dette enklere", skriver Teknologibedriftenes Landsforening.

Powered by Labrador CMS