Ny stemme i sør

De store multinasjonale konsernene dominerer informasjonstilbudet i Latin-Amerika. Nå er en ny kanal i emning. Navnet er Telesur og etableres med statlig kapital fra Venezuela, Argentina, Cuba og Uruguay.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

Initiativtakerne ser dette som en klar motvekt mot USAs mediadominans i regionen. I en artikkel på Latin-Amerikagruppenes (LAGs) nettsider sier informasjonsdirektør Jorge Botero at han håper Telesur vil bli Latin-Amerikas Al Jazeera. Om ikke annet har de noen av de samme ambisjonene, nemlig å trenge igjennom tendensiøs informasjon om USAs framferd rundt om i verden.

Det er selvsagt flere forskjeller. En av dem er at Telesur ikke har de finansielle resurssene som Al Jazeera, til tross for Venezuelas oljemillioner. Informasjonsdirektøren påstår imidlertid at de ikke vil stå i avhengighet til noen investorer, noe som skal gi dem en annen type frihet til å dekke sosiale konflikter innenfor et samfunn. Intensjonene er de aller beste. De vil gi de latin-amerikanske folkene en annen stemme enn det CNN og de private mediene gjør. Et spørsmål som naturlig dukker opp er likevel hvilken frihet kanalen får i forhold til den venezuelanske staten som står for 51 prosent av kapitalen.

Uansett må dette betraktes som en viktig tilskudd til et medietilbud i sør som til nå har vært svært ensidig. De store kanalene blir mer og mer like. Ifølge LAGs nettsider har kongressen i USA nylig fattet et vedtak om å bekjempe Telesur fordi ”kanalen vil sende antiamerikansk propaganda”. USAs ambassadør i Venezuela utelukker ikke harde tiltak dersom den ”rammer amerikanske interesser”. Hva er dette for slags trusler i en tid med stor debatt om ytringsfriheten. Det er tydeligvis ikke bare ekstreme muslimer som krever å kontrollere innholdet i medier de ikke liker.

Med slike desperate utspill fra USA kan vi ikke annet enn å ønske den nye kanalen velkommen. Intensjonene om å være en klar motvekt mot USAs ensidige påvirkning vil utvilsomt bifalles av folk i sør. At Telesur dermed også kan bli en viktig kilde for andre medier er et viktig biaspekt. Kanalen har allerede trukket til seg en betydelig gruppe av intellektuelle kapasiteter, som blant annet Noam Chomsky og uruguayaneren Eduardo Galeano, i Norge blant annet kjent for boka ”Latin-Amerikas åpne årer” og ”Fotball i sol og skygge”. Det blir spennende å se hva den nye kanalen kan få til i tiden som kommer..

Powered by Labrador CMS