På riktig veg
Det er nesten oppsiktsvekkende når en av fagbevegelsens mest kritiske røster, nærmest jubler over regjeringens forslag til statsbudsjett.
JOBB
”Dette budsjettet viser at regjeringen vil gjennomføre Soria Moria-erklæringen før neste stortingsvalg”, konkluderer forbundsstyre i Norsk Transportarbeiderforbund. Transportarbeiderne er godt fornøyd med det meste – både fordelingsprofil, barnehagesatsingen, fattigdomsbekjempelsen og naturligvis at løftene i Norsk Transportplan blir innfridd med én milliard kroner ekstra til veg og bane. Noe kritikk er det riktig nok i uttalelsen; man er ikke tilfreds med kollektivsatsingen på veg.
Også KS har noe så usedvanlig som en positiv tilbakemelding til regjeringen. Etter litt finregning etterlyser riktig nok KS-leder Halvdan Skard rundt én milliard kroner, men hovedbudskapet er at kommunal- og regionalminister Åslaug Haga har levert varene.
Positiv er også LO-leder Gerd-Liv Valla. Finansminister Kristin Halvorsen presenterte denne gangen en skatteprofil som er radikalt endret fra 2006-budsjettet. Hun gir også de fagorganiserte økt fradrag for fagforeningskontingenten. Det beløpet har vokst fra Bondeviks 900 kroner til nå 2700 kroner hvis Stortingets vedtar forslaget. I likhet med KS er også Valla godt fornøyd med at kommunene får styrket sin økonomi.
Men ikke alt er rosenrødt. I Norsk Offisersforbund som tirsdag åpner sitt landsmøte vil nok mange være skuffet over at Forsvarsbudsjettet i realiteten reduseres med 1,2 prosent fra 2006. Forbundsleder Peter A. Moe var i forkant av presentasjonen helt klar på sine forventninger: I løpet av noen år må forsvarsutgiftene opp til 2,5 prosent av brutto nasjonalprodukt. De siste 10 årene har forsvarsbudsjettet sunket fra 3 prosent av BNP til 1,6 prosent, og den utviklingen fortsetter altså inn i 2007.
Også forskning og høyere utdanning er tapere i dette budsjettet. Og det er vanskelig å forstå hvorfor det skal bli litt dyrere å ansette og beholde mennesker som er over 62 år når regjeringen samtidig vil ha alle seniorer i arbeid.
Og de postansatte har også sterke reaksjoner på at regjeringen ikke vil betale for Postens ulønnsomme tjenester:
- Dette kan sammenlignes med å bestille og motta en vare, men nekte å betale for den. Nærmest kriminelt, sier Postkoms forbundsleder Odd Christian Øverland.
Likevel er det liten tvil om at dette forslaget til statsbudsjett i all hovedsak har en profil og en retning som fagbevegelsen kan si seg godt fornøyd med. Regjeringen bruker 71 milliarder oljekroner for å få regnskapet til å gå opp. Det betyr likevel at man holder seg godt opp mot handlingsregelen. Etter hvert som budsjettdetaljene blir bedre kjent vil det også komme en rekke krav om justeringer. Mange av innspillene kan det være vel verdt å lytte til. Og verken verden eller norsk økonomi vil gå under om Kristin Halvorsen bruker noen hundretalls millioner ekstra på gode formål. Ett åpenbart område er mer penger til drift av fengslene, slik NFF krevde og ikke har fått.
Det kan på sikt vise seg å være en god politisk investering i framtida å lytte til slike solid begrunnede ønsker.