Regjeringen ber om salg

Næringsdepartementet oppfordrer Pratt & Whitney til å selge verkstedet på Sola, hvis mulig – i stedet for å legge ned.

JOBB

– Departementet håper det er mulig å ta vare på kompetansen og miljøet som finnes i Pratt & Whitney på Sola, sier statssekretær Halvard Ingebrigtsen (Ap) til Stavanger Aftenblad. Han oppfordrer firmaet til å innlede forhandlinger om salg så lenge det er interessenter.

Både oljeleverandørselskapet IKM og de ansatte ved verkstedet selv har vist interesse for å kjøpe selskapet.

– Budet fra IKM viser at også oljeindustrien finner en virksomhet som Pratt & Whitney tiltrekkende. Det er spennende, sier Ingebrigtsen.

Bestemmes i USA

Pratt & Whitney ble bestemt nedlagt 30. mars. De oppsagte har i etterkant bestridt nedleggelsen, sammen med Fellesforbundets distriktskontor. De hevder at bedriften har brutt omstillingsloven, blant annet ved ikke seriøst å se etter kjøpere.

Bedriften har hele tiden stått på at alle regler er fulgt i prosessen.

Fellesforbundets distriktsekretær Morten Larsen fortalte Magasinet i mai at bedriften ikke stilte seg avvisende til salg under de møtene man hadde hatt.

– Men de understreket at dette må tas av eierne i USA, fortalte Larsen da.

Frir til politikerne

Larsen er glad for at departementet nå har uttalt seg om prosessen, men ønsker enda mer – og håndfast – støtte.

– Dette handler ikke bare om Rogaland. Det gjelder hele Norge. En nedleggelse av Pratt & Whitney vil få store konsekvenser for hele flyteknikerbransjen i landet, sier han.

– Og behovet for den vil bare øke, nå som Norge skal bygge sju nye plattformer i Nordsjøen.

Powered by Labrador CMS