Seks år uten inspeksjon i Terra
Kredittilsynet gjennomførte sin siste inspeksjon hos Terra Securities i 2001. Frp vil ta saken opp i Stortinget.
JOBB
– Vi gjennomfører inspeksjoner med et visst intervall. Det avhenger av størrelsen på selskapet, og om det er spesielle forhold som tilsier det, sier seksjonssjef i Kredittilsynet Eystein Kleven til Nationen.
Han ser ingen grunn til at Kredittilsynet skulle ta selvkritikk for ikke å ha oppdaget de kritikkverdige forholdene i selskapet tidligere. Han ser heller ikke hva tilsynet kunne ha gjort annerledes for å forhindre uføret de fire nordlandskommunene Hemnes, Rana, Narvik og Hattfjelldal nå er kommet i.
– Vi driver ikke med produktkontroll, sier Kleven.
Finanspolitisk talsmann Ulf Leirstein i Fremskrittspartiet mener at saken gir grunnlag for å vurdere om det bør være hyppigere kontroller med de store aktørene.
– Når vi får denne saken bak oss, er det naturlig at vi tar en drøfting i Stortinget og stiller noen fornuftige spørsmål til finansministeren, sier han.
Økonomirådgiver og redaktør for nettstedet kommentar.no Carsten O. Five mener Kredittilsynet er blant dem som har sviktet i Terra-saken.
– Alle har sviktet når det gjelder Terra-saken: Ordfører, formannskap, kommunestyre, kommunerevisor, rådmann, fylkesmann, kommunaldepartementet og Kredittilsynet, fastslår Five.
Han mener det ikke er holdbart at virksomheter som Terra Securities blir utsatt for inspeksjon hvert 6. år. (ANB-NTB)