Skremmer med gjeldskrise

Når finansminister Kristin Halvorsen (SV) legger fram sitt første rene, rødgrønne statsbudsjett til høsten, har hun klart svar på hvorfor hun ikke vil bruke flere oljemilliarder: Det kan skape en ny gjeldskrise.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

Forventningene vil være skyhøye blant de rødgrønne velgerne når finansminister Kristin Halvorsen i oktober legger fram det første statsbudsjettet regjeringen har laget fra bunnen av.

– Vi er en regjering med høye ambisjoner. Vi har utålmodige velgere, men jeg tror vi er minst like utålmodige som dem, sier hun til Dagsavisen .

Ny gjeldskrise

Oljemilliardene flommer inn i statskassen, og det er finansministerens største utfordring å forklare hvorfor ikke flere av dem kan brukes til å løse viktige oppgaver i samfunnet. Kristin Halvorsen vet nå hvordan hun skal forklare hvordan dette skaper press i økonomien.

– Vi kan ikke gamble med mer enn 100.000 familiers hus og hjem. Hvis renta går opp ett prosentpoeng, så får de med én million i lån 7.000 mer i årlige utgifter. Renta kommer til å gå opp, men vi må bidra til at det skjer i små, men ikke hyppige skritt.

– Er det er en forklaring du tror folk forstår?

– Veldig mange forstår dette. Veldig mange i etableringsfasen har lånt ikke bare 80 prosent av boligen, men 100 og kanskje mer enn det også. De som husker forrige gjeldskrise, vet at det lå mange tragedier i kjølvannet av den, advarer Halvorsen.

Var i tvil

SV-leder Kristin Halvorsen tar snart sommerferie i det hun tror må være Norges aller mest spennende jobb. Åtte måneder etter at SV for første gang inntok regjeringskontorene, letter hun på sløret og sier hun var i tvil om det var riktig av henne som partileder å ta jobben som finansminister.

– Ja, jeg var i tvil. Det er en ekstremt arbeidskrevende jobb. Dessuten får finansministeren ofte skylda for at det mangler penger på ulike områder, selv om vi bare forvalter regjeringens felles prioriteringer. Men jeg er overbevist om at det var riktig å ta det ansvaret. Det er viktig for SV, og gir oss stor innflytelse, mener hun.

– Hvor mye er det din og regjeringens fortjeneste at det går så godt i norsk økonomi?

– Det er jo en kombinasjon av vår politikk og internasjonale konjunkturer, med høye olje- og gasspriser. Men jeg kunne gjort mye jeg, som hadde satt dette på spill. Mange aktører i markedet satt klare, og fryktet at Per-Kristian Foss hadde noe rett i det skremmebildet han tegnet av SV. Vi har vist at forskjellen på høyre- og venstresiden ikke handler om ansvarlig eller uansvarlig, men om politiske prioriteringer. (ANB)

Powered by Labrador CMS