Storstreik i Tsjekkia

I dag går tsjekkiske fagforeninger til en storstilt politisk streik fra klokka 13 til 14. De protesterer mot regjeringens reformprogram som skal settes ut i livet i løpet av få dager. .

Publisert Sist oppdatert

JOBB

Hele den Tsjekkiske republikken vil bli rammet. Både trikkeførere og bussjåfører deltar i protesten. Jernbaneansatte planlegger også å utvide streiken med et kvarter. Helsearbeidere og lærere og ansatte i private selskaper vil delta i den timelange streiken.

Ikke en eneste fagforening står utenom streiken, sier Jana Kašparová, talskvinne for the Bohemian-Moravian Trade Union Confederation (¿MKOS).

Det er ventet at mer enn en halv million arbeidstakere vil legge ned arbeidet i det som regnes som den største protesten siden 1990.

Fagbevegelsen er også misfornøyde med at statsminister Mirek Topolánek nektet å inngå i forhandlinger for å forhindre streiken.

Powered by Labrador CMS