Vil ha kvinnelig Venstre-leder
Guro Fjellanger, tidligere miljøvernminister, og Torild Skogsholm, tidligere samferdselsminister, mener neste Venstre-leder må være en kvinne.
JOBB
Kvinnene er lei av det de kaller hanekampen i partiet, skriver Dagens Næringsliv. Partileder Lars Sponheim og Olaf Thommessen har vært i tottene på hverandre etter at andre nestlederen sa han var klar for å si ja til et eventuelt lederverv.
– Vi har en kvinnelig nestleder som er fantastisk flink. Og hun er flinkere enn de andre til å holde seg til sak, sier Skogsholm, som gjerne skulle sett Trine Skei Grande som leder. Hun har imidlertid sagt nei flere ganger.
– Hvis lederspørsmålet en gang kommer opp, mener jeg at tiden er inne for å «take the toys from the boys», sier Fjellanger som i høst stiller som nummer to på Venstres liste i Oslo.
Venstres landsmøte arrangeres i Bergen til helgen. Der skal det også settes ned en valgkomité som skal finne fram til forslag til en ledelse som skal velges i 2008. (ANB-NTB)