Lønnsoppgjøret:

Arbeidsgivere kunne ikke innfri lønnskravene på miljø-tariffavtalen

Det blir mekling mellom LO, Fellesforbundet, Arbeidsmandsforbundet og Maskinentreprenørene.

AVTALE: Tariffavtalen som nå går til mekling omfatter renovasjonsbransjen, men også maskinell virksomhet i skogbruket og brønn og grunnvannsborere
AVTALE: Tariffavtalen som nå går til mekling omfatter renovasjonsbransjen, men også maskinell virksomhet i skogbruket og brønn og grunnvannsborere
Publisert Sist oppdatert

JOBB

Torsdag ettermiddag ble det klart at også tariffoppgjøret som forhandler om overenskomsten for miljøvirksomheter går til mekling. Dette er en tariffavtale med medlemmer både i Fellesforbundet og Norsk Arbeidsmandsforbund, og forhandlingsmotparten er Maskinentreprenørenes Forbund (MEF).

Arbeidsgiverne brøyt

I en pressemelding fra arbeidstakersiden opplyses det at det var MEF som valgte å bryte forhandlingene.

– Begrunnelsen for bruddet er slik arbeidstakersiden ser det at arbeidsgiver ikke kan imøtekomme våre lønnskrav i tråd med frontfaget. Foruten stor motstand på våre økonomiske krav, møte vi også motstand på krav om endringer i innholdet på tariffavtalen, skriver de.

Slik ble resultatet i frontfaget: 50 øre til alle, mer til lavtlønte

Disse kravene er blant annet å sikrer ansatte jobb ved anbud i renovasjonsbransjen og lønn under opplæring for å kunne møte den teknologiske utviklingen.

Lønnskrav viktig

Ved forhandlingsstart overrakte arbeidstakersiden krav om både et generalt tillegg og lavlønnstillegg, samt et fagarbeidertillegg på 12,50 i timen.

I frontfagforandlingene som legger lista for de følgende oppgjørene, ble det gitt et generelt tillegg på 50 øre, minstelønnssatsene ble hevet og det ble gitt et ekstra tillegg til ansatte i teko (tekstilbransjen).

Rammen for dette oppgjøret var på 1,7 prosent, og det generelle tillegget sikrer at totalt skal det ikke bli reallønnsnedgang i år.

Powered by Labrador CMS