Dette er en sak fra
NFF-Magasinet
Vi skriver om ansatte i fengsel og friomsorg.
Les mer fra oss
Norsk Fengsels- og Friomsorgsforbund er positive til at fengselsansatte overtar fangetransporten fra politiet.
– Alternativet kunne nok vært privatisering av denne tjenesten, dette er en bedre og mer forsvarlig løsning. Privatisering har vært prøvd ut og det var ikke spesielt vellykket, sier NFFs forbundsleder Geir Bjørkli.
Foreløpig er planen bare et prøveprosjekt i Vestfold, Telemark og Buskerud, men justisminister Anders Anundsen (FrP) sier til VG at han håper ordningen kan bli landsdekkende.
Justisdepartementet har bevilget 25 millioner kroner til å finansiere 40 nye stillinger og biler, skriver VG. Stillingene blir snart utlyst.
– Dette er et av de viktigste grepene vi gjør som raskt kan frigjøre mer politikraft, sa justisminister Anundsen til VG i går.
Det støtter NFF-lederen helhjertet opp om. Samtidig påpeker han:
– Når flere forbrytelser blir oppklart, vil fangetallet øke. Det må bety at kriminalomsorgen må ha nok fengselsplasser og tjenestemenn.
– Regjeringen har sagt de ønsker balanse i straffesakskjeden, sier Bjørkli.
NFF-lederen sier fangetransport ikke kan karakteriseres som en kjerneoppgave i straffegjennomføringen, men likevel en "sidetjeneste" som må gjøres. Han anbefaler at det etableres en egen transportenhet i kriminalomsorgen, slik Sverige har. Den styres fra sentralt hold og er landsdekkende.