Likestilling også i kommunale AS

Regjeringen vil kvotere inn kvinner i kommunalt eide aksjeselskaper, på samme måte som det tidligere har vært gjort i allmennaksjeselskaper.

JOBB

Regjeringen fremmet i dag forslag om å endre kommuneloven slik at kommunalt eide aksjeselskaper må skaffe seg minst 40 % kvinner i styrene sine. Selskapene får frist til 1. januar 2012 med å få opp kvinneandelen.

I dag er det bare 30 % av de eiervalgte styremedlemmene i disse selskapene som er kvinner. Det er for dårlig mener kommunalminister Magnhild Meltveit Kleppa.

– Disse selskapene forvalter store felles verdier. De trenger flere kvinner i styrene sine, sier hun.

Last ned hele lovforslaget.

Daværende næringsminister Ansgar Gabrielsen fikk i 2002 vedtatt en tilsvarende ordning for allmennaksjeselskapene. Etter til tider høyrøstet debatt og noen utsettelser viste tiltaket seg å virke. I fjor var kvinneandelen i allmennaksjeselskapenes styrer oppe i 40 %.

Powered by Labrador CMS