Djupedal forsvarer Brustad

SVs Øystein Djupedal mener at mistillitsforslaget mot næringsminister Sylvia Brustad i Aker-saken er syltynt og uten saklig substans.

JOBB

Djupedal har vært saksordfører under behandlingen i kontroll- og konstitusjonskomiteen. Han gikk grundig gjennom hele sakskomplekset da han åpnet debatten i Stortinget torsdag.

Han tok sterkt avstand fra opposisjonens bruk av begrep som «politisk korrupsjon» og at det ble raslet med riksrett.

– Mistillitsforslaget er et tafatt forsøk fra opposisjonen på å vise at de er enige om noe. Men selv begrunnelsen for mistilliten spriker, sa Djupedal.

Når det gjelder nøkkelpunktet om informasjonsgangen sa saksordføreren at det er selskapets ansvar å informere store eiere, med andre ord skulle Aker ha informert om det påtenkte salget både til styret i Aker Solutions og departementet som forvalter av den statlige eierandelen.

– Mistillitsforslaget er ikke substansielt begrunnet og vil bli avvist. Brustad og regjeringen har gjort en god jobb, sa Djupedal.

De rødgrønne regjeringspartiene har flertall i Stortinget. (ANB-NTB)

Powered by Labrador CMS