Hurtigruten: Det filippinske mannskapet har ikke skylden for koronautbruddet, sier forbundsleder

Av de 37 besetningsmedlemmene med bekreftet korona på Hurtigruten, er 33 fra Filippinene. Men forbundslederen i fagforeningen for filippinske sjømenn sier mannskapet fulgte de riktige prosedyrene.

Fra testsenteret for Covid-19, i Tromsø.
Fra testsenteret for Covid-19, i Tromsø.
Publisert Sist oppdatert

JOBB

Av de 37 besetningsmedlemmene med bekreftet korona på Hurtigruten, er 33 fra Filippinene. Men forbundsleder sier mannskapet fulgte de riktige prosedyrene.

– Vi sørger for at sjøfolkene våre er negative for Covid-19 før de forlater Filippinene. Men du er bare så frisk som det tidspunktet du blir testet på. Det er mulig å få viruset på flyplassen eller på flyet, sier forbundsleder Conrado F. Oca i fagforeningen for filippinske sjømenn, AMOSUP, til NRK.

Han understreker at besetningsmedlemmene oppholdt seg i streng selvisolering inntil de fikk testresultatene.

– Jeg håper ikke at dere skylder på oss filippinere for å spre viruset. Vi vet ikke hvor dette viruset kom fra, det kunne kommet fra hvem som helst, sier Oca.

Direktør for politikk og myndighetskontakt i Norsk Sjømannsforbund, Stian Grøthe, er enig med Oca.

– Det er Hurtigruten som har gitt feil beskjeder og praktisert dette feil, så ansvaret hviler kun på Hurtigruten og ingen andre, sier Grøthe.

vilde.skorpen.wikan@ntb.no

Les også: Hurtigrutens ledelse setter arbeidsplasser i fare, mener Sjømannsforbundet: – De ansatte er fortvilte

Powered by Labrador CMS