Alderspensjonister taper to år på rad
– Pensjonistene er forbannet og føler seg lurt
Oslo (NTB): I år som i fjor får pensjonister redusert inntekt, men i år blir trolig tapet enda større, ifølge fagforeningen Unio.
JOBB
Beregningene viser at med samme lønnsvekst i 2016 som i 2015, bil realinntekten reduseres med 1.500 kroner i år, mot 1.200 kroner i fjor, skriver Dagbladet.
– Når reallønnen er så lav som den var i fjor og trolig vil bli i år, får pensjonistene redusert lønnsvekst og lavere kjøpekraft, sier sjeføkonom Erik Orskaug i Unio.
• Les også: Dette må du vite om pensjon
Han mener pensjonen må reguleres på en annen måte om situasjonen skal unngås. Pensjonistforbundet får tilbakemeldinger fra mange som mener situasjonen er urettferdig.
• Les også: Slik unngår du AFP-smellen
– Pensjonistene er forbannet og føler seg lurt, sier leder Jan Davidsen i Pensjonistforbundet. Han mener det i år kan bli en reell kjøpekraftsnedgang på 0,55 prosent for alderspensjonister.
• Les også: Sjekk lønna i over 100 bransjer
• Les også: Slik vil NHO øke lønnsforskjellene