– Tryggere uteliv for alle

En praktisk veileder i salgs- og skjenkekontroll skal få bukt med overskjenking og salg av alkohol til mindreårige.

JOBB

Det håper Helsedirektoratet, som torsdag lanserte «Veileder i salgs- og skjenkekontroll».

– Veilederen er et praktisk verktøy for kontrollører og kommuner for å styrke kontrollvirksomheten. Den gir råd om hvordan kommunene kan sikre gode og riktige innkjøp av kontrolltjenester og beskriver krav til kompetanse og opplæring av kontrollørene, sier assisterende helsedirektør Knut-Inge Klepp.

– Les også: Innleder storkontroll

Målet med veilederen er å heve kvaliteten på kontrollene, å få en mer effektiv håndheving av alkohollovens bestemmelser og å gi tydeligere rammebetingelser for salgs- og skjenkebransjen. Det skal gi et tryggere uteliv.

Alkoholloven har som mål å begrense skader ved alkoholbruk. Et viktig virkemiddel for alkoholloven er kommunenes forvaltning av salgs- og skjenkebestemmelsene. Et viktig virkemiddel for å redusere overskjenking og salg av alkohol til mindreårige, er nettopp å styrke kontrollene av salgs- og skjenkebevillinger, skriver direktoratet på sine hjemmesider.

Veilederen, som altså skal hjelpe kontrollørene og kommunene, beskriver hva Helsedirektoratet mener med god kontroll.

– Kommunene oppfordres til å kvalitetssikre kontrollarbeidet ved å bruke to kontrollører på alle kontroller, gjennomføre målrettede kontroller og at minimum 1/3 av kontrollene utføres etter klokken 23 natt til lørdag og søndag, sier Knut-Inge Klepp.

– Les også: Oslo-foreldre på alkotoppen

Helsedirektoratet anbefaler også at kommunene i stor grad samarbeider med politiet og andre etater om gjennomføring av samordnende kontroller. (ANB)

Powered by Labrador CMS