Dette er en sak fra
I skolen
Vi skriver om ansatte i skolesektoren.
Les mer fra oss
Utdanningskonferanse:
LOs utdanningskonferanse på Sørmarka samler i år over hundre deltakere.
− Jeg tror vi er gjensidig veldig avhengig av hverandre fremover. Vi må finne noen veier som ikke så mange har gått før, sa direktør Gina Lund i Vox (nasjonalt fagorgan for kompetansepolitikk) ved åpningen av LOs utdanningskonferanse på Sørmarka torsdag.
• Nå vil Anne Finborud ha ro i skolen igjen
Hun leder arbeidet med å utforme en ny nasjonal strategi for kompetansepolitikk.
− Vox er i ferd med å bygge seg opp til bli en viktig pådriver. Det er vi glad for, sa LO-sekretær Trude Tinnlund.
− LO har lenge etterlyst en ny giv i kompetansepolitikken. Vi er der nå, hvis vi skal dømme etter engasjement og igangsatt arbeid. Det arbeides for fullt med ny nasjonal strategi for kompetansepolitikk. Det har vært treparts arbeidsgrupper om læring i arbeidslivet, om realkompetanse og om karriereveiledning. Vi har forventninger til at arbeidet skal munne ut i en handlekraftig strategi. Det diskuteres også en TBU-lignende organisering. TBU er det tekniske beregningsutvalget for inntektsoppgjørene. Får vi til det blir kompetansepolitikken det tredje store området der trepartssamarbeidet får vist sin kraft til å løse viktige samfunnsutfordringer. Lønnsdannelsen og IA-samarbeidet er de to andre, sa Trude Tinnlund.
• Følg oss på Facebook og Twitter
Hun trakk fram flere initiativ fra regjeringen til å styrke yrkesfagene og gav regjeringen honnør for å ha fulgt opp viktige krav fra fagbevegelsen. Hun trakk også fram at det jobbes for godkjenningsordning for utenlandsk fagutdanning og at samfunnskontrakt for flere læreplasser er fornyet .
− Stortingsmelding om fagskolen er varslet lagt fram i løpet av høsten. Dette er et av områdene vi er mest bekymret for at regjeringen ikke vil levere på. Signaler som har kommet i det siste tyder ikke på at regjeringen tar på alvor det viktige potensialet som denne til nå litt ukjente men ikke desto mindre viktige brikken i utdanningssystemet fagskolen er. Nøkkelen til å bygge yrkesveien i utdanningssystemet ferdig mener vi på mange måter ligger her, sa Tinnlund.
• Frp-forslag om kutt i sykelønna
Det er vanlig at kunnskapsministeren eller en annen representant for kunnskapsdepartementet er representert på konferansen, men i år har ingen fra regjeringen vært til stede.
Blant inviterte foredragsholdere torsdag var professor Ivar Frønes fra Universitetet i Oslo, som snakket om å ta utdanningen tilbake til arbeidslivet og professor Grete Haaland fra HiOA som innledet til debatt om fagbrev som inngang til høyere utdanning.
Marianne Aasen (Ap), politisk rådgiver Jonas Bals og Carla Botten-Verboven fra Norsk Industri deltar fredag i paneldabatt.