Dette er en sak fra
Magasinet for fagorgansierte
Vi skriver om ansatte i store bransjer i privat sektor, blant annet industri, bygg, transport og hotell og restaurant.
Les mer fra oss
Folk bruker mindre kontanter enn før:
Klubben og ledelsen drøfter nå nedskaleringen av Det Norske Myntverket på Kongsberg. Det dreier seg om sju stillinger.
Allerede før ferien fikk klubben indikasjoner på at det måtte tiltak til for å redde bedriften. Røde tall i regnskapet har gjort at alle steiner måtte snus. Mandagens styremøte i bedriften vedtok å lage et «minimyntverk» i stedet for å legge ned bedriften, ifølge klubbleder Espen Hæg.
Ifølge pressemeldingen fra bedriften er mye av årsaken at det er fallende bruk av kontanter. Hele 84 prosent av nordmenn bruker først og fremst kort som betalingsmiddel, bare fire prosent bruker primært kontanter, viser en rapport Høgskolen i Molde og Universitetet i Bergen laget i 2015.
Les Myntverket er igjen helnorsk
Ifølge Hæg skyldes det også at etterspørselen av minnemynter i edelmetall, som Mandela-medaljen, også har gått ned. Antall minnemynter i Norge har gått ned fra 23 ulike i sølv og gull på nittitallet til kun én i 2014. Minnemynter er arbeidskrevende og har vært svært viktig for aktiviteten ved Myntverket, ifølge administrerende direktør Kjell Wessel.
Myntverket har i alt 16 ansatte i dag, hvorav seks er i administrasjonen. Bedriften skal gjøres om til en ren produksjonsbedrift, slik at det må kuttes både i administrasjonen og produksjonen.
Til Magasinet for fagorganiserte sier klubblederen at det nå blir drøftinger om nedbemanninger og at han håper de skal få det gjennomført så snart som mulig slik at folk skal slippe å gå rundt i uvisshet.
– Vi har en spedning på alder i staben og håper å kunne hjelpe de eldste over på AFP. Så får vi se hva det blir.
Styreleder Ole Bjørn Fausa sier til Laagendalsposten at det er snakk om en reduksjon på inntil sju ansatte, og at de søker å løse nedbemanningen med frivillige ordninger.