Leger i streik får LO-støtte

Forbundsleder omtaler arbeidsgiverforening som aggressiv.

Legeforeningen kjemper for hele fagforeningen, ifølge LO-forbundet Ledelse og Teknikk (FLT). (Foto: Heiko Junge, NTB scanpix/ANB)
Legeforeningen kjemper for hele fagforeningen, ifølge LO-forbundet Ledelse og Teknikk (FLT). (Foto: Heiko Junge, NTB scanpix/ANB)
Publisert

JOBB

Den pågående sykehusstreiken trappes opp fra og med fredag morgen.

– Legeforeningen kjemper nå en kamp for hele fagbevegelsen. Streiken handler om en aggressiv arbeidsgiverforening som vil erstatte kollektive arbeidstidsavtaler med individuelle avtaler der hver ansatt lege skal være sin egen lykkes smed, sier forbundsleder Jonny Simmenes i LO-forbundet for Ledelse og Teknikk (FLT) til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).

• «Jeg er med i LO i all hemmelighet. Om jeg avslører det, er jeg redd jeg mister jobben»

Svekket mulighet

Etter forrige ukes brudd i mekling mellom Akademikerne og arbeidsgiverforeningen Spekter, er 500 sykehusansatte i streik. 12 sykehus er omfattet.

Simmenes, som representerer over 20.000 ledere og tekniske funksjonærer, påpeker at økt adgang til å inngå individuelle avtaler vil svekke den enkeltes mulighet til å påvirke sin egen arbeidssituasjon gjennom kollektive avtaler og kompetente tillitsvalgte.

– I likhet med legeforeningen vil vi ha kollektive ordninger som gir ryddige og forutsigbare lønns- og arbeidsforhold for arbeidstakerne, sier han.

– Sterke og ansvarlige fagforeninger er dessuten kjernen i den norske samarbeidsmodellen. Den er ikke bare er til det beste for pasientene og A/S Norge, men også for arbeidsgiverne i det lange løp. Spekter opptrer enøyd og uansvarlig, mener forbundslederen.

• Ansatte i departementene må rydde pulten hver dag i det nye regjeringskvartalet

Ødelagt ordning

Legeforeningen får også støtte fra Eivind Falkum i Arbeidsforskningsinstituttet (AFI). Han har blant annet jobbet med partssamarbeid og den norske modellen i årevis.

– Spekters krav vil ødelegge ordningen med kollektive avtaler for å fastsette arbeidstid. Individuelle arbeidsplaner vil svekke fagforeningenes innflytelse på arbeidsvilkårene, og dermed partssamarbeidet som bedriftsdemokratisk instrument, sier han til ANB.

Han sier at individualiseringen er en vesentlig styrking av arbeidsgivernes styringsrett på bekostning av fagforeningenes kollektive rettigheter.

• Lars Johnny havnet i pensjonsfella. Nå får han ikke AFP

Reagerer kraftig

Administrerende direktør i Spekter, Anne-Kari Bratten, reagerer sterkt på at en leder i et LO-forbund betegner en motpart i Hovedavtalen som aggressiv, og mener Simmenes bør sette seg inn i sakene før han gir Spekter så harde karakteristikker.

– Det er partsforholdet uverdig å fyre av på en slik måte, sier hun til ANB.

– Det faller på sin egen urimelighet å hevde at Spekter vil erstatte kollektive avtaler med individuelle avtaler og la den enkelte arbeidstaker være sin egen lykkes smed.

– Spekter er en varm tilhenger av et organisert Norge, med tariffavtalen som det selvsagte utgangspunkt for forholdet mellom kompetente tillitsvalgte og seriøse arbeidsgivere. Så å si alle Spekters medlemsvirksomheter er omfattet av tariffavtaler, hevder Bratten.

• Anita (21) må jobbe til hun er 75 år

Ikke fremmet krav

Hun sier at Spekter ikke har fremmet et eneste krav om å endre tariffavtalen for leger i dette oppgjøret.

– Som for alle andre sykehusansatte, blant annet de LO-organiserte, vil Spekter at legenes arbeidstidsplaner skal vise når hver enkelt lege skal arbeide, og når vedkommende skal ha fri, forteller Bratten.

– Legeforeningen har krevd tariffestet en ordning der legene skal stå oppført på vakt selv om man vet i lang tid på forhånd at legen er fraværende med for eksempel kurs. Dette er egentlig å planlegge med overtid, hevder hun.

• Slik unngår du AFP-smellen

• Michel ble overvåket i sykmeldingsperioden

Powered by Labrador CMS