Dette er en sak fra
Arbeidsmanden
Vi skriver om og for arbeidsfolk i blant annet anlegg, vakt, renhold, asfalt og bergverk.
Les mer fra oss
LNS Holding kjøper tilbake Skaland Graphite for 117 millioner kroner. – Vi har ambisjoner, sier konsernsjefen
– Dette er en del av LNS-konsernets satsing på grafitt.
Det skriver Frode Nilsen i en e-post til Arbeidsmanden. Han er konsernsjef i LNS Holding.
LNS Holding AS kjøper nå Skaland Graphite AS på Senja i Troms.
Skaland er det fjerde største i verden utenfor Kina og det største i Europa innen produksjon av krystallinsk grafitt, ifølge Store norske leksikon.
Det var Anlegg & Transport som skrev om saken først.
Når det gjelder de ansatte, er det ingen umiddelbare endringer:
– Det er fortsatt tidlig i prosessen og det foreligger per nå ingen planer om endring i bemanningen, sier Nilsen til Arbeidsmanden.
LNS-konsernet eide Skaland Graphite før det australske selskapet MRC kjøpte bedriften i 2019. Nå tar LNS tilbake kontrollen over en ressurs som EU definerer som et kritisk industrimineral.
Prisen er 11,5 millioner dollar, tilsvarende rundt 117 millioner kroner, opplyser MRC i en børsmelding.
– LNS har eid Skaland Graphite tidligere og vi kjenner gruva godt. Dette er et selskap vi har stor tro på og vi har ambisjoner om å videreutvikle potensialet som ligger der, sier Nilsen til at.no.
Han understreker betydningen av norsk grafittutvinning:
– Det er viktig at Norge bidrar med utvinning av kritiske mineraler når vi har noen av de få forekomstene som finnes i Europa. Grafitt har unike egenskaper og en sentral ressurs i produksjonen av ulike produkter, spesielt innen teknologi, sier han.
Avtalen tar forbehold om en tilfredsstillende såkalt due diligence-prosess som startet 14. november og avsluttes i midten av desember. Due diligence er en selskapsgjennomgang for å samle og analysere informasjon om et selskap ved fusjoner, oppkjøp eller andre strategiske endringer.
Endelig avtale er ventet i desember, med gjennomføring tidlig i februar 2026, ifølge konsernsjef Frode Nilsen i LNS.
Det har foreløpig ikke lyktes Arbeidsmanden å få en kommentar fra noen i ledelsen i Skaland Graphite.