Europeisk dag mot hatkriminalitet
På initiativ fra Norge er 22. juli europeisk dag mot hatkriminalitet. – En dag for å minnes og vise solidaritet med ofrene, opplyser Ingrid Aspelund fra Stopp Hatpratkampanjen.
JOBB
oystein.braathen@lomedia.no
Forslaget en egen dag ble vedtatt i Europarådets parlamentarikerforsamling i september. I Norge skal 22. juli fortsatt være en minnedag.
– Hatprat på internett kan være veldig ubehagelig, men ord kan føre til handling, sier Aspelund, rådgiver i kampanjen Stopp hatprat,
De jobber mye med bevisstgjøring for å gjenkjenne fenomenet som dukker opp i kommentarfelt og andre steder på nettet.
– Vi retter oss mye mot tilskuerne, de som ser hva som står i et kommentarfelt uten å gjøre noe, eller deler noe helt ukritisk. Kampanjen henvender seg ikke til nett-trollene. De ønsker å provosere, sier alt mulig for å vekke oppsikt og får styre diskusjonene ganske fritt. Det vi gjør er å mobilisere, legge inn fakta og komme med saklige kommentarer, forteller Aspelund.
Innsatsen retter seg mot ungdomsorganisasjoner og skoler for å skape deltakelse og verktøy til å stå mot hatprat.
– Kampanjen konsentrerer seg om menneskerettigheter på nett. Rasismeparagrafen blir sjelden brukt fordi den settes opp mot ytringsfriheten, som veier veldig tungt. Et ofte brukt argument er at paragrafen kan begrense ytringsfriheten, sier Aspelund.
Nettside: Stopp hatprat