Dette er en sak fra
Nettverk
Vi skriver om ansatte innen elektro, energi, telekom og IT.
Les mer fra oss
I dag står havvind for 0,3 prosent av den globale strømproduksjonen, men potensialet er enormt, ifølge lederen av Det internasjonale energibyrået.
Det internasjonale energibyrået (IEA) ga før jul ut en rapport om havvind, skriver NRK. Der går det fram at potensialet for havvind er enormt. Havvind kan levere strøm tilsvarende 18 ganger verdensbehovet, ifølge NRK.
– Dette er basert på grundige analyser av vindforhold og egnethet på arealer i havet. Det tallet viser at man har mange steder man kan bygge ut havvind, sier sjefforsker John Olav Tande i Sintef til NRK.
Han legger til at det ikke er noen som ser for seg at man skal bygge ut så mye mer enn hva behovet er, men at havvind er en av EUs scenarioer for å nå 1,5-gradermålet.
– Hvis vi tenker globalt, så består jorda for det meste av vann. Vi blir flere mennesker, og det blir mer og mer press på landområdene. Dette er belyst i FNs rapport om naturmangfold som kom i fjor. Det er ikke vanskelig å spå at det blir vanskeligere med utbygging av landbasert vindkraft framover, sier Tande til NRK.