Dette er en sak fra
NJF-Magasinet
Vi skriver om de ansatte i alle deler av jernbanen og busstransport.
Les mer fra oss
Jakten på spøkelsestoget
I snart en uke har Bane Nor lett etter en signalfeil på Gjøvikbanen som de har kalt for et «spøkelsestog». Nå regner de med å åpne strekningen natt til lørdag.
I en snau uke har det vært lett etter signalfeil på Gjøvikbanen. Det har vært som å lete etter nåla i høystakken.
– Jeg har kollegaer som har jobbet på jernbanen i 40–50 år, og som aldri har vært borti samme type feil, sier Anna Tveita, produksjonsleder drift og vedlikehold ved Jaren.
Banemontøren kommer fra en skikkelig jernbanefamilie. Oldefar, bestefar var banemontører. Det samme gjelder samboeren. Hennes far er signalmontør.
Ingen har hørt om en slik feil.
Feilen har vært at signalsystemet på banestrekningen sier at det står et tog på sporet mellom Movatn og Åneby.
Det gjør det ikke.
Bane Nor beskriver det som et spøkelsestog.
Det er ikke en helt uvanlig feil. Det ekstraordinære denne gangen har vært at de ikke finner årsaken.
Tveita understreker at alle pukksteiner har vært snudd. Det har vært jobbet i alle døgnets tider for å finne feilen
– Alle faggrupper har vært involvert. Vi har hatt 50, 60 stykker ute i sporet, og sikkert like mange inne. Komponenter har vært byttet ut og testet. Vi har hatt de beste folkene på jobben med å finne feilen. Vi finner den bare ikke, sier Tveita.
Og innsatsen har gitt resultater til slutt.
Det er gjennomført omfattende kontroller og utbedringer på strekningen. Flere steder er komponenter i spor- og signalanlegget kontrollert, reparert eller skiftet ut tusenvis av komponenter.
Gradvis er mulige feilkilder snevret inn.
Nå håper Bane Nor at Gjøvikbanen kan åpne natt til lørdag.
– Vi arbeider fortsatt med å finne den underliggende årsaken, slik at vi er sikre på at feilen er rettet. Målet er ikke bare å få trafikken i gang igjen, men å være trygge på at anlegget fungerer som det skal. Det er fortsatt mye arbeid og testing som gjenstår før strekningen kan åpnes, sier fungerende regiondirektør Lars Rugtvedt i en pressemelding.