Avgift skal hindre lønnsvekst

I Sverige endres prisen på arbeidsløshetsforsikringen. De fleste får kutt i avgiften, men flere må betale mer. Målsetningen er å hindre lønnsøkning.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

Den svenske regjeringen har nylig lagt fram en plan for arbeidsledighetskassene i landet. Fra 1. juni neste år skal innbetalingene til de ulike a-kassene, som stort sett bestyres av fagforbundene, endres. Det skriver LO-tidningen.

Variabel avgift

Avgiften det enkelte medlem skal betaler inn skal være variabel; utbetalingene fra den enkelte a-kasse skal tilsvare 33 prosent av a-kassens utbetalinger. Det betyr at jo høyere arbeidsløshet det er i bransjen, jo høyere a-kasseavgift. ”Kostnaden forbundet med å drive igjennom uansvarlige lønnsøkninger som leder til økt arbeidsledighet ... blir tydeligere” siterer LO-Tidningen fra regjeringens nettside.

Peter Schönefeld i a-kassenes samorganisasjon tror ikke regjeringens strategi vil virke.

– Vi tror ikke at man kan påvirke lønninger og arbeidsledighet på denne måten, sier han til LO-Tidningen.

Ned for de fleste

Endringen betyr at prisene på arbeidsledighetsforsikringen går ned for de fleste, i gjennomsnitt 74 kroner i måneden. For blant annet medlemmene i Hotell- og restaurantarbeiderforbundet og næringsmiddelarbeiderforbundet (Livs) går prisene opp fra 1. juni 2008.

– Det er lett å se at de som nå skal betale mer for sin arbeidsledighet ikke akkurat har de beste lønningene, snarere tvert om, sier Shcönefeld.

Powered by Labrador CMS