Bergstø debuterer

Tidligere statssekretær Kirsti Bergstø har nettopp satt føttene i lokalpolitikken. SV-varaen trives som folkevalgt i hjemkommunen.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

Kirsti Bergstø debuterte i kommunestyret i Nesseby i uken som gikk. Som første vara for SV vil hun framover være en del av hjemkommunens politikk, skriver Finnmarken.

– Det føles godt å være tilbake. Det er en konstruktiv og positiv stemning her i Nesseby, sier 30-åringen, som de siste årene har pendlet mellom Oslo og Nesseby. Nylig måtte hun gå av som statssekretær i forbindelse med mye omtalte pengestøttesaker.

Ordfører Knut Store (Ap) var opptatt på Sametinget da kommunestyret i Nesseby møttes mandag. Varaordfører Oddvar Betten (SV) ledet møtet, og Bergstø ble innkalt som første vara.

– Les også: – Gjorde en feilvurdering

– Det er veldig hyggelig og et stort privilegium å få møte som folkevalgt, forteller hun.

Politikken i Oslo er svært forskjellig fra i en kommune med under 900 innbyggere, mener Bergstø. Hun merker mye enighet rundt bordet i Nessebys møterom. De politiske skillelinjene er ikke like lette å se på lokalt nivå. En god og uformell tone er som vanlig tydelig under møtet.

– Fremskrittspartiet er for eksempel ikke like opptatt av at alt skal privatiseres her, sier hun.

Som statssekretær har hun holdt ett øye på politikken i Nesseby, og sett samfunnet utvikle seg.

– Les også: - Lysbakken ble informert

– Er du enig i at det er bedre kontakt mellom folk og folkevalgte på et lite sted?

– Ja. Jeg tror det er lettere å få overblikk, og veien til politikerne er kortere.

På et lite sted er det lettere å bli hørt, tror Bergstø. Lakseoppdrett på nordsiden av Varangerfjorden er eksempel på en sak der hun føler gode argumenter har fått gjennomslag.

Les resten av saken i Finnmarken.

(ANB)

Powered by Labrador CMS