Unio fikk ikke mer

Selv om de streiket lenger enn LO Stat og YS Stat, fikk de ikke uttelling i rikslønnsnemnda.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

Vårens statsoppgjør endte i streik, der LO Stat, Unio Stat og YS Stat gikk ut i streik.

Etter å ha streiket i åtte dager gikk LO Stat og YS Stat med på en løsning.

Unio Stat fortsatte å streike i fem dager til.

Løsningen ble at Unio Stats gikk inn i en frivillig nemdbehandling i Rikslønnsnemnda.

Avgjørelsen fra nemnda kom 29. august

Rikslønnsnemda bestemte onsdag at Unios medlemmer ikke får mer enn medlemmene i LO Stat og YS Stat.

Samtidig gjelder lønnsøkningen for Unio-medlemmene som streiket videre fra 7. juni. For LO Stats medlemmer gjelder denne fra 1. mai.

– Resultatet kommer ikke som noen stor overraskelse. Dette er i tråd med tidligere praksis. Det ville vært svært oppsiktsvekkende hvis Rikslønnsnemda hadde gitt Unios medlemmer i staten noe mer enn det de andre hovedsammenslutningene fikk, sier LO Stats leder, Tone Rønoldtangen.

Frivillig nemdbehandling i Rikslønnsnemnda var en del av løsningen Unio og staten gikk inn på for å få avsluttet deres streik.

Forhandlingsleder Arne Johannessen i Unio Stat er ikke fornøyd:

– Dette er en urimelig straff. Unio gjennomførte en nødvendig streik for at kompetanse skal lønne seg i staten. Unio straffes av nemnda for å ha gjennomført en lovlig streik, sier han.

Med denne løsningen på plass, kan de lokale forhandlingene i staten starte. 1,1 prosent av ramma skal fordeles lokalt.

– Nå er det bare å sette i gang, sier Rønoldtangen.

Powered by Labrador CMS