Vil hjelpe pendlere

Senterpartiet vil øke skattefradraget for pendlere ytterligere.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

Det lover Sp-nestleder Trygve Slagsvold Vedum.

– Vi har vært pådrivere for å øke skattefradraget for landpendlere i denne stortingsperioden betydelig, og nå vil Senterpartiet gå videre på denne veien, sier Trygve Slagsvold Vedum til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).

– De som pendler over 50.000 kilometer i året har nå fått 12.000 kroner mer i fradrag, sier han og viser til at mange vil se dette i form av 3.360 kroner i redusert skatt når de i disse dager går gjennom selvangivelsen for 2012.

Året før ble det gitt halvannen krone per kilometer i fradrag opp til en grense på 35.000 kilometer, mens det over dette ble gitt 70 øre i fradrag. For 2012 er grensa økt til 50.000, og dermed blir flere langpendlere tilgodesett med større fradrag.

Redusere ulempene

– Dette vil slå ut for de som eksempelvis pendler fra steder som Hamar, Kongsvinger, Fredrikstad, Sarpsborg og Skien og inn til Oslo eller fra Steinkjer til Trondheim.

– Senterpartiet er opptatt av å redusere avstandsulempene her i landet. Derfor satser vi på en offensiv samferdselspolitikk i form av nye veier og et bedre jernbanetilbud. I tillegg gjør vi det altså mindre kostbart å pendle inn til storbyene, sier Vedum.

Han er landbruksminister og pendler selv inn fra Stange i Hedmark og vet derfor godt hvordan det er for hedmarkinger å ha jobb i Oslo.

God politikk

– Men det er ikke bare av hensyn til pendlerne vi øker skattefradraget for pendlere. Dette er også god politikk for de som allerede bor i storbyene. Ved å legge bedre til rette for innpendling letter vi også presset på storbyene, sier han og viser spesielt til de høye boligprisene i Osl-gryta og andre pressområder.

Vedum minner om at det var Senterpartiets daværende finansminister Gudmund Restad som innførte den nye og forenklede fradragsordningen under Bondevik I-regjeringen.

– Og etterpå har vi altså økt skattefradraget i den rødgrønne regjeringen, sier Vedum stolt.

Powered by Labrador CMS