Vil holde hviledagen hellig

Folk flest vil helst ha butikkene stengt på søndager.

JOBB

39 prosent av de spurte i en fersk spørreundersøkelse er helt enige i at butikker i hovedsak bør være stengt på søndager, mens 24 prosent er delvis enig i det. Hele 70 prosent av de spurte kvinnene er helt eller delvis enige i at butikkene bør holde stengt søndager, mens 55 prosent av mennene er av samme oppfatning.

Det er Opinion som har gjennomført undersøkelsen på oppdrag fra fagforeningsbladet HK-Nytt. 1.000 personer har svart på undersøkelsen via internett.

– Kompromiss

HK-leder Sture Arntzen gleder seg over tallene.

– Det betyr at to tredjedeler av befolkningen synes søndagsstengte butikker er et rimelig kompromiss mellom forbrukerne og de ansatte, sier Arntzen til HK-Nytt.

Blant SV-, Ap-, og Sp-velgere vil om lag 70 prosent at butikkene holder stengt på ukas siste dag. I Frp og Høyre er velgerne delt på midten.

Oslofolk ønsker seg i mye større grad søndagsåpne butikker enn man gjør i andre deler av landet.

Yngre vil ha åpent

Yngre folk er også langt mer positive til søndagsåpne butikker. 73 prosent av dem over 50 år er helt eller delvis enig i at butikkene skal holde stengt på søndager, mens bare 42 prosent av dem under 30 mener det samme.

– Sett med HK-øyne er det viktig å få ryddet opp i åpningstidene generelt og søndagshandelen spesielt. De ansatte må sikres retten til et familieliv og til et sosialt engasjement, sier Arntzen. (ANB)

Powered by Labrador CMS