Ønsker du å si din mening?
Her finner du informasjon om debattinnlegg og kronikker til FriFagbevegelse
Debatt
Avtalefestet pensjon (AFP) var i utgangspunktet ment som en ordning for de som ikke klarte å stå i arbeid til pensjonsalder.
Dette er et meningsinnlegg. Send inn debattinnlegg til debatt@lomedia.no
I 2025 kom LO-kongressen fram til et kompromiss om prinsipper som skulle ta arbeidet med ny AFP videre.
Vedtaket ble som følger:
«Arbeidstakere som har fylt 50 år skal opprettholde rettigheter som følger av dagens ordning. De vil også kunne motta AFP etter dagens ordning hvis de har minst 18 års opptjening i tariffbundet virksomhet samlet og har minimum 7 år mellom 50 og 62 år.
LO vil videre styrke AFP-ordningen gjennom at arbeidstakere i tariffbundne virksomheter opparbeider rett til AFP, basert på antall år i virksomheten. LO vil også at uføre skal ha en rett til AFP, basert på opptjeningen fram til uføretidspunktet.»
Siste helgen i januar møtte LO-leder Kine Asper Vistnes på Trondheimskonferansen, der over 600 faglige tillitsvalgte fra hele landet var samlet til grasrotas kongress.
Til tross for at tolkningen av vedtaket fra LO-kongressen er ulike, forsøkte Kine å berolige forsamlingen om at inntektspolitisk utvalg i LO var samstemte i sin tolkning av vedtaket.
Hvorvidt deres tolkning er forankret i resten av organisasjonen er totalt uvisst – fordi arbeidet foregår bak lukkede dører og resten av organisasjonen involveres ikke i arbeidet.
Jeg må innrømme at jeg ikke er beroliget.
Min bekymring, som jeg får bekreftet av uttalelser i FriFagbevegelse fra sjeføkonom i LO, Roger Bjørnstad og pensjonsekspert i Fagforbundet Steinar Fuglevaag, er at ny AFP vil basere seg på en opptjeningsordning.
En modell som vil være en katastrofe for de mange som er helt avhengige av AFP for i det hele tatt å få lov til å gå av tidlig.
Sjeføkonom om ny AFP: – LO har helt klart vedtatt en opptjeningsordning på sikt
Opptjeningsmodellen, som forslag til reformert AFP la opp til – og som Fellesforbundets landsmøte stemte ned i 2023, vil gi lavere AFP for nesten alle som får full AFP i dagens AFP-ordning.
Noen vil hevde at litt AFP, er bedre enn ingen AFP så lenge flere får den. Problemet er bare at lavere AFP-utbetaling vil hindre flere i å få lov til å gå av med pensjon fordi opptjeningen rett og slett blir for lav.
AFP var i utgangspunktet ment som en ordning for de som ikke klarte å stå i arbeid til pensjonsalder. Jeg frykter at en ny AFP vil fungere som en omvendt Robin Hood, der man tar fra de med minst – slik at de som har mest kan få mer.
Jeg er positiv til forslag som vil forbedre dagens AFP ordning. Det kan godt være en opptjeningsordning i AFP bedrifter, men det må være som en sikkerhet for de som faller ut av ordningen før oppnådd AFP-alder, slik betinget tjenestepensjon gjør i offentlig sektor.
Aktuelt: Ekspert om AFP: Du bør søke uansett