Lønnsoppgjør

Ny lønn for ansatte ved høyskoler, barnevernsinstitusjoner og museer

Fredag ettermiddag ble Fagforbundet og arbeidergiverorganisasjonen Virke enige om de siste tariffavtalene.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

Partene har forhandlet om tre avtaler for private og ideelle arbeidsgivere med en lønnsstruktur som er lik den i staten.

Enigheten innebærer at de ansatte får den samme økningen på minstelønnssatsene som i staten og kommunene.

Disse avtalene ble det forhandlet om nå:

• Landsoverenskomst for høyskoler.

• Landsoverenskomst for virksomheter. (Avtalen omfatter ansatte i barnevernsinstitusjoner og ideelle organisasjoner.)

• Landsoverenskomst for museer og andre kulturinstitusjoner.

Disse tre oppgjørene har måttet vente med forhandlinger til desember. Det skyldes at streiken i statsoppgjøret i sommer ble avsluttet med frivillig lønnsnemnd, og at resultatet derfra først ble klart i november.

De tre statslike avtalene i Virke HUK har gått fra lønnstrinn til minstelønnssatser, som følge av Rikslønnsnemndas avgjørelse. Tilleggene på minstelønnssatsene er de samme som i staten og i kommunene.

I tillegg blir det lokale forhandlinger. Frist for disse er satt til 15. mars.

Tidligere i år ble partene enige om overenskomster med en lønnsstruktur lik kommunal sektor (KS), og avtalen med lønnsstruktur lik Spekter helse.

Powered by Labrador CMS