Søndagsåpent
Politiet aksjonerer mot ulovlig søndagsåpne butikker
Flere butikkeiere har slutta å holde søndagsåpent etter besøk av politiet.
JOBB
Butikker som er større enn 100 kvadratmeter skal i hovedsak være stengt på søndager.
Er de åpne, er det fare for at de bryter helligdagsloven. Politiet skal håndheve denne loven.
I det siste har politiet i Oslo fått flere tips om ulovlig søndagsåpne butikker i Oslo. De har fulgt opp en god del av disse.
De aller fleste av butikkene de har besøkt har vært innenfor lovens rammer, skriver politikontakt Lasse Johnsen i en e-post til HK-Nytt.
Ifølge ham får de som bryter loven tydelig beskjed og en reaksjon fra politiet:
– Vi gir klar beskjed om at det blir sanksjoner dersom de ikke holder stengt på søndag og helligdager framover.
Må følge loven
Butikker som følger loven, taper kunder til butikker som holder ulovlig søndagsåpent, ifølge butikksjefene Ijaz Hussain og Hawal Said.
Dét har irritert dem lenge. De er daglig ledere av søndagsstengte matbutikker. I fjor kritiserte de politiet for ikke å ta affære.
Nå forteller politiet at de prioriterer å følge opp søndagsåpne butikker som bryter loven.
– Politiet prioriterer dette da ulovlig søndagsåpne forretninger er konkurransevridende i forhold til de som følger loven, sånn skal det ikke være, skriver Lasse Johnsen.
Samtidig opplyser politiet at de ikke har ubegrenset med ressurser og må prioritere deretter.
I fjor avslørte HK-Nytt at sju butikker hadde ulovlig søndagsåpent. Alle butikkene ble etter det stengt på søndager.
Ble stengt av politiet
HK-Nytt var nylig innom Haugen Torg, en søndagsåpen butikk på St. Hanshaugen i Oslo.
Butikken er større enn 100 kvadratmeter og kan dermed ikke ha lovlig åpent om søndagene.
HK-Nytt var i denne butikken 8. og 15. mars. Politiet besøkte butikken fredag 27. mars.
– Den nye matforretningen på St. Hanshaugen er blant flere som den siste tiden har fått besøk av politiet, og vi forventer at de framover forholder seg til lovverket, skriver Johnsen.
Styreleder Noreen Iqbal i Haugen Torg vil verken bekrefte eller avkrefte om butikken har fått besøk av politiet.
Men hun forteller at de har valgt å ha stengt på søndager og helligdager.
– Da får vi ekstra fridager, sier Iqbal til HK-Nytt.
Hun er også styreleder i Sagene Torg i Oslo. Fram til for halvannet år siden var også denne butikken ulovlig søndagsåpen.
Så fikk de besøk av politiet som ga beskjed om å stenge den på søndagene.