1. nestleder i LO, Peggy Hessen Følsvik:

– Seksuell trakassering handler i bunn og brunn om manglende likestilling og skeive maktforhold

Debatten rundt #metoo-kampanjen om seksuell trakassering og overgrep som nå går i hele samfunnet, var også tema på årets kartellkonferanse på Gol.

#METOO: 1. nestleder Peggy Hessen Følsvik i LO lover at LO vil ha full fokus på seksuell trakassering og overgrep framover
#METOO: 1. nestleder Peggy Hessen Følsvik i LO lover at LO vil ha full fokus på seksuell trakassering og overgrep framover
Publisert Sist oppdatert

JOBB

Det var 1. nestleder Peggy Hessen Følsvik i LO som, på vegne av LO-leder Hans-Christian Gabrielsen, bragte temaet på bane i sin innledning til fagligpolitisk debatt.

Hun berømmet NTL Ung-leder Sahar Azari for å ha utfordret fagbevegelsen på å ta grep. Følsvik sa at dette er et tema som LO vil ha full fokus på framover.

Sahar Azari, NTL Ung: – Jeg har selv opplevd ubehagelige situasjoner av seksuell karakter i LO

– Et tema vi må jobbe med

Det var flere av deltakerne på Gol som berømmet Følsvik for å ha satt dette på dagsorden. En av dem var Marianne Solberg Johnsen fra FO.

– Takk til Peggy for at du tydelig adresserer #metoo som et alvorlig tema vi må jobbe med. Vi har sett mange utspill fra skuespillere og folk i media og det er ingen grunn til å tro at det er bedre i fagbevegelsen, sa hun.

Og advarte mot de som går rundt og sier at det var verre før.

– Svenske LO-kvinner har laget en egen kampanje, skrevet under av 1500 fagforeningskvinner, og også vi i Norge bør gjøre noe sånt. Fagbevegelsen må tørre å se på oss selv med kritisk blikk. Det er en selvfølge at folk i fagbevegelsen skal ha det trygt og godt. Vi må være proaktive og ta disse historien på alvor. Det er flott at LOs likestillings- og familieutvalg jobber med dette, men vi må også se på hele kulturen vår. Noe må endres i LO og kanskje også i Ap, sa hun.

Alle sakene fra Kartellkonferansen

Drahjelp fra #metoo

Peggy Følsvik takket alle som snakket om #metoo-kampanjen.

– Vi i LO har jo jobbet med dette i lang tid. Men #metoo kamapanjen gir oss drahjelp og vi får en kollektiv tilnærming til problemstillingen når så mange står frem. Dette momentet må vi nå utnytte og få andre til også å jobbe med langsiktig likestillingsarbeid. For dette handler i bunn og grunn om manglende likestilling og skeive maktforhold, sa hun.

Seksuell trakassering skal ikke finne sted i våre rekker, sier LOs nestleder

Powered by Labrador CMS