Dette er en sak fra
Magasinet for fagorgansierte
Vi skriver om ansatte i store bransjer i privat sektor, blant annet industri, bygg, transport og hotell og restaurant.
Les mer fra oss
Lønn
115 kabinansatte i SAS kan være i streik fra fredag morgen. Onsdag er meklingen i gang.
– Lønna må opp, arbeidstiden ned, roper de kabinansatte i SAS. De bruker en av få fridager de har på å markere sin misnøye utenfor Riksmeklerens kontor i Oslo.
Onsdag starter meklingen mellom Fellesforbundet, som representerer de ansatte, og NHO Luftfart. Fristen for å bli enige er midnatt på torsdag. Hvis ikke, kan det bli streik i SAS fra fredag morgen.
Like før meklingen startet hadde Flyarbeidernes forening mobilisert til fanemarkering utenfor Riksmekleren. Selv i regnvær var det over 50 oppmøtte, både kabinansatte og sympatisører fra andre deler av fagbevegelsen.
– Jeg er her fordi vi er nødt til å få en forandring. Vi har for lav lønn og altfor lange dager. Det er umulig å ha et sosialt liv, fordi vi jobber så mye, sier kabinansatte Jan Roger Bøhn, som har 26 års erfaring i bransjen.
– Så hvis det går så langt, er folk klare for streik.
Bakgrunn: – Kabinansatte er jo nærmest fritt vilt
– Vi blir kjempemotivert av å ha så mange i ryggen. Det er veldig stor streikevilje blant medlemmene våre, for de er pressa hardt, sier Bjarte Stedje, leder i Norsk Kabinforening, som organiserer 640 kabinansatte i SAS.
Kabinansatte i SAS har 27.500 kroner i startlønn, før skatt, og 47,5 timer arbeidsuke. De har ingen tillegg for natt-, kvelds- eller helgearbeid, og kun rett til én frihelg i måneden.
Det er uhørt for en gruppe som arbeider med passasjerenes sikkerhet og trivsel, mener Fellesforbundet. De kabinansatte ble en del av forbundet i juli.
– Dette er en bransje med svært dårlige lønns- og arbeidsvilkår sammenliknet med andre bransjer i Norge, sier Dag-Einar Sivertsen, forbundssekretær i Fellesforbundet.
Han er forhandlingsleder for de kabinansatte under meklingen.
– Vi går alltid inn med mål om en løsning, men vi forventer en ekstremt krevende mekling. Det er reell fare for streik på grunn av den store avstanden mellom partene.
Les mer: – Vi jobber for mye til for lite betalt
I tillegg til flere titalls kabinansatte, deltok også enda flere fra andre fagforeninger og forbund, med faner, bannere og kamprop.
Også flere utenfor fagbevegelsen dristet seg ut i regnet for å vise sin støtte, deriblant tidligere Rødt-leder Bjørnar Moxnes.
– Det var sjokkerende å høre hvor lav lønna deres er, sier Moxnes. Han sier han deltar for å støtte de kabinansatte i deres kamp for bedre lønn og vilkår.
– Men de er også en del av en større kamp, for et mer rettferdig arbeidsliv.
Administrerende direktør i NHO Luftfart, Erik Lahnstein, ønsker ikke å kommentere meklingen med de kabinansatte i SAS.
«Takker pent nei», skriver Lahnstein i en tekstmelding til Magasinet for fagorganiserte.
Heller ikke SAS ønsker å kommentere, skriver pressesjef Øystein Schmidt i en epost: «Vi har ikke anledning til å kommentere rundt meklingene mens de pågår. Riksmeklingsmannen er den som holder i kommunikasjonen all den tid disse samtalene fremdeles er i gang.»
Klokken 10 onsdag morgen startet partene mekling med Riksmekler Mats Wilhelm Ruland. 115 kabinansatte er varslet å tas ut i streik, dersom partene ikke kommer til enighet innen midnatt natt til fredag.