Dette er en sak fra
Magasinet for fagorgansierte
Vi skriver om ansatte i store bransjer i privat sektor, blant annet industri, bygg, transport og hotell og restaurant.
Les mer fra oss
Lønnsoppgjøret
Det er spesielt viktig at de ansatte i reiselivsbransjen får innfridd kravet om forskuttering av sykelønn, mener LO-lederen.
1922 ansatte i hotell-, restaurant og reiseliv gikk til streik søndag. Ett av stridspunktene er om arbeidsgiver skal forskuttere sykelønn.
Samme krav er gått gjennom både i industrien («frontfaget»), byggebransjen og byggeindustrien.
– Og det er ingen grunn til at ikke disse medlemmene skal få det andre har fått, sier LO-leder Kine Asper Vistnes.
– Det er tvert imot spesielt viktig at de får dette forskuttert, siden dette er blant medlemmene som har minst på bok og dermed liten mulighet til å klare seg en periode uten lønn.
Forskuttering innebærer at arbeidsgiver betaler ut sykelønna og selv tar jobben med å kreve refusjon fra Nav. Alternativet er at hver enkelt arbeidstaker må gå til Nav med sin søknad.
I lønnsoppgjøret for ansatte i reiselivet, er partene Fellesforbundet og NHO Reiseliv.
LO-lederen mener det er overraskende og skuffende at Fellesforbundet ikke fikk gjennomslag for kravet om forskuttering i meklinga.
Les mer om streiken: – En kamp å leve på så lav lønn
Det var tre streikevakter igjen foran Bristol da LO-lederen dukket opp mandag ettermiddag.
– Hadde du kommet for to timer siden, ville det vært 25 stykker her – og solskinn! sa klubbleder Henning Jäger i det som var blitt en skyggefull gate.
– Men nå har det fleste gått hjem.
Dermed ble det ekstra god tid til en prat om streikeutsiktene, der LO-lederen like lite som andre hadde noen prognose for hvor lenge den vil vare.
Uenigheten handler ikke bare om sykelønn, men også om lønnskravet i det som er en lavlønnsbransje.
– Det er skuffende at de ikke klarte å bli enige om det heller, etter at vi har hatt dyrtid så lenge, sa Asper Vistnes.