Landsmøtet Industri Energi 2021

Industri Energi Ung reagerer på krast oljeutspill fra NTL Ung

Leder Mikael Schevik i Industri Energi Ung reagerer på et oljeutspill fra NTLs ungdomsleder Martin Kvalvik.

VIL SI IFRA: Leder Mikael Schevik i Industri Energi Ung tror en god tone i debatten vil fremme gode løsninger.
VIL SI IFRA: Leder Mikael Schevik i Industri Energi Ung tror en god tone i debatten vil fremme gode løsninger.
Publisert

JOBB

– Jeg synes det er synd at NTL Ung-lederen bruker såpass sterke ord når det kommer til oljepolitikken. Vi må gjerne være uenige i LO, men det blir en unødvendig hard kritikk, sier Schevik.

Han viser til et utspill NTL Ung-leder Martin Kvalvik hadde fra talerstolen på Kartellkonferansen til LO tirsdag.

Kvalvik argumenterte klimaengasjementet i LO er for svakt, og at det vil bli et rekrutteringsproblem.

Les også: Klimaengasjerte unge vegrer seg for å melde seg inn i LO, mener NTL Ung-lederen

– Det gjøre mye for klima

FriFagbevegelse har sitert Kvalvik på følgende:

– Mitt spørsmål til dere er hvordan dere ser på arbeiderbevegelsens rekrutteringsutfordring blant unge samtidig som vi støtter en oljepolitikk som er med på å ødelegge jordens tålegrense og livsgrunnlaget til fremtidens potensielle fagforeningsmedlemmer?

Det er blant annet dette utspillet Schevik reagerer på.

– Jeg mener utspillet blir som å si at LO indirekte er med på å ødelegge kloden, sier Industri Energi Ung-lederen

Schevik vil gjerne ha NTL Ung-lederen på besøk for å diskutere klimatiltak.

Industri Energi organiserer 56 000 ansatte innen olje- og landansatt industri.

– Klarer å verve klimaengasjerte

Schevik mener også at det er feil at LO ikke klarer å verve ungdom.

– Når han sier at LO sliter med å rekruttere klimaengasjert ungdom, er det feil. Alle våre unge medlemmer er klimaengasjerte. Vi har også en økning i unge medlemmer jevnt over i LO, sier Schevik.

Industri Energi har 14 000 unge medlemmer. Unge medlemmer regnes som medlemmer under 35 år.

Industri Energi Ung-lederen vedgår at det nok er enkeltpersoner som ikke blir med i LO av ulike grunner.

Powered by Labrador CMS