Lønnsoppgjøret 2025

De som tjener dårligst, får ekstra lønnsøkning

Fem kroner per time og to kroner ekstra til de som tjener under 544.740 i året er fasit.

Første nestleder Merete Jonas i Forbundet Styrke, og ASVLs direktør Onar Aanestad.
Første nestleder Merete Jonas i Forbundet Styrke, og ASVLs direktør Onar Aanestad.
Publisert

JOBB

Dette gjelder bedrifter som er til for de som trenger jobb, tilrettelagt arbeid eller hjelp til å finne sin vei i arbeidslivet.

Overenskomsten mellom ASVL, Arbeidssamvirkenes landsforening, og LO-forbundet Styrke omfatter mer en 600 medlemmer.

Fra 1. mai i år har de altså fått ny lønn.

Fornøyde med utviklingen

– Vi er veldig fornøyde med å ha fått et lavlønnstillegg også i år, uttaler Forbundet Styrkes forhandlingsleder Merete Jonas på forbundets nettside.

Et tilsvarende lavlønnstillegg på to kroner kom også med i fjorårets hovedoppgjør, ifølge Jonas, som er første nestleder i Styrke.

– Det har vært mange tilbakemeldinger fra medlemmene om at vi må få løftet lønnsnivået på denne avtalen over tid. Ifølge Jonas.

Hun mener forbundets innsats nå bærer frukter.

– De siste to årene har vi fått satt en god retning på arbeidet med denne avtalen. Men ennå gjenstår betingelser for å løfte denne gruppen ytterligere, minner hun om.

Nestlederen forteller at partene er enige om å se på lønnsutviklingen over tid, og at samarbeidet fungerer godt.

Lokale forhandlinger gjenstår

ASVL er arbeidsgiver- og interesseforening for 200 vekst- og arbeidsinkluderingsbedrifter over hele landet.

AVSL er fornøyde med at de med lavest lønn løftes, som er i tråd med innspill fra bransjen og deres medlemsbedrifter.

– Resultatet fra årets forhandlinger sikrer en lønnsutvikling som både speiler økonomien til medlemsbedriftene og bidrar til å løfte de med lavest lønn. Takk til Forbundet Styrke for gode samtaler om hvordan vi skal jobbe sammen for å styrke rammebetingelsene til våre medlemsbedrifter. De ansatte gjør arbeid mulig for alle. Jeg ser fram til å samarbeide mer med Styrke. Sammen skal vi sikre bedre rammebetingelser for arbeidsforberedende trening og tilrettelagt arbeid. For Norge trenger hele laget for å løse arbeidskraftbehovet fremover, sier ASVLs direktør Onar Aanestad i en pressemelding.

I årets oppgjør gjenstår nå lokale forhandlinger i de 187 bedriftene.

Når partene setter seg rundt bordene her, skal den enkelte bedrifts økonomi, produktivitet, fremtidsutsikter og konkurranseevne legges til grunn.

Powered by Labrador CMS