Landsmøte i Styrke
Nå får ansatte i Forbundet Styrke bestemme mer
Gunn Tjessem er klubbleder for de ansatte i Forbundet Styrke. Hun har fått gjennomslag for at begge klubbens representanter i forbundsstyret skal få stemmerett.
JOBB
– Sammen med alle andre i forbundsstyret har vi som mål å bygge et sterkt, demokratisk og ansvarlig forbund. Et forbund der både tillitsvalgte ute i organisasjonen og ansatte som jobber i forbundets daglige drift, blir hørt og har reell innflytelse, sa Gunn Tjessem fra talerstolen på landsmøtet til Forbundet Styrke.
Hun er klubbleder i fellesklubben, som organiserer ansatte i administrasjonen til Forbundet Styrke.
Forslag om stemmerett
Fellesklubben har to representanter i forbundsstyret til Styrke.
For tiden er dette Gunn Tjessem selv og Bjørn Erik Poppe Thorsen.
Mens de øvrige medlemmene i forbundsstyret har tale-, forslag- og stemmerett, har kun de ansattes representanter hatt tale- og forslagsrett.
Det var kommet inn flere forslag om at de to ansattrepresentantene skulle få til sammen en stemme i forbundsstyret.
Forslagene kom fra avdeling 22 Rogaland, avdeling 14 Hordaland og fellesklubben til de ansatte.
Forslagene ble avslått av Forbundsstyret, men gjenreist på landsmøtet.
I salen fikk Tjessem til og med gjennomslag for at to ansattrepresentanter skal ha stemmerett.
– For oss er dette en prinsippsak, og vi er glade for at landsmøtet også ser det sånn, sier Tjessem.
– Gikk fort i svingene
Tjessem understrekte at ansattrepresentantene er tillitsvalgte for de som jobber i forbundet, på lik linje som at de andre i forbundsstyret til Forbundet Styrke er tillitsvalgte sine medlemmer.
Einar Åge Vae som sitter i forbundsstyret og er tillitsvalgt i borebedriften Archer, mener det gikk litt fort i svingene da de vedtok forslaget:
– Vi fikk to stykk med stemmerett i FS, som er valgt inn som ansattrepresentanter. Det er fint og flott det, men da har forbundet nå like mange stemmeberettigede i det ny FS som hele flyteriggbransjen har med sine 5700 medlemmer. Så vi gratulerer dem med det, sa han fra talerstolen.
Les også: Dette er Styrkes nyvalgte ledelse: – Helt sjokkert