Forbundsleder gir seg: – Jeg savner hjembyen min

Geir Ove Kulseth (45) i EL og IT Forbundet mener tiden er inne for å gjøre noe annet.

Geir Ove Kulseth varsler at han ikke tar gjenvalg på landsmøtet i mars neste år. Her fra Arendalsuka i år.
Geir Ove Kulseth varsler at han ikke tar gjenvalg på landsmøtet i mars neste år. Her fra Arendalsuka i år.
Publisert Sist oppdatert

JOBB

Geir Ove Kulseth har ledet EL og IT Forbundet siden 2023, men konkluderer nå med at det blir med én valgperiode for hans del. Avgjørelsen ble tatt hjemme på Nardo i Trondheim i sommer.

Torsdag ettermiddag delte han avgjørelsen på sin egen Facebook-side, etter å først å ha orientert sine nærmeste medarbeidere og de ansatte på kontoret. Teksten kan du lese til slutt i denne saken.

– Skulle jeg gått for en periode til, hadde det betydd at jeg ville være nærmere 50 år ved neste korsvei. Skal jeg gjøre noe annet er det nå, sa 45-åringen til FriFagbevegelse tidligere torsdag.

Kulseth var en av LO-familiens yngste forbundsledere da han ble valgt for tre og et halvt år siden, etter en spennende avstemning.

– Jeg har konkludert med at jeg ønsker mer tid hjemme, konstaterer han.

Kulseth har ukependlet til Oslo siden 2017 og skriver på Facebook at det aldri var meningen å fortsette med det til han ble pensjonist.

Det har heller ikke vært aktuelt å flytte familien til Oslo.

I samråd med kona

Hva han tenker å gjøre etter at ledervervet er fullført i mars 2027, har han ikke rukket å tenke så mye på. I første omgang vil han gå tilbake til jobben som forbundssekretær, som han hadde før han ble valgt til leder.

– Jeg er ansatt som forbundssekretær og vil være det inntil jeg eventuelt finner på noe annet.

Avgjørelsen ble tatt i samråd med kona.

– Hun hadde nok levd fint med om jeg hadde landet på å fortsette, men for egen del, det å slippe å være på plass i Oslo hver mandag morgen og bruke så mye tid på arbeid hjemmefra, har vært en avgjørende faktor, sier han.

Landet på det som var viktigst

Kulseth sier uroen i forbundet det siste halve året ikke har vært bestemmende for avgjørelsen.

– I utgangspunktet har ikke det hatt noen betydning. Det er jo en krevende situasjon vi er oppe i som forbund, men ikke slik at den er uhåndterbar, så det hadde nok gått fint, sier han.

– Har det vært en vanskelig avgjørelse?

– Det er klart, men jeg har landa på hva som er viktigst for meg.

Kulseth har ikke gjort seg opp noen mening om hvem han kunne tenke seg til å overta ledervervet i forbundet. Det må være opp til landsmøtet å bestemme.

– Jeg tenker organisasjonen er fullt i stand til å finne en god kandidat, og da mener jeg en kandidat hele forbundet kan samle seg bak, sier han.

Oppnådd viktige seire

Geir Ove Kulseth mener framtida ser lys ut for EL og IT Forbundet, som organiserer medlemmer innen energi, elektro og IKT. De siste fire årene har forbundet opplevd vekst og oppnådd viktige seire, i følge ham.

– Jeg er stolt over det vi har gjort til nå. Og så er det et stort potensial til å få til enda mer.

I Facebook-innlegget nevner han blant annet det han betegner som to historisk gode lønnsoppgjør på landsoverenskomsten for elektrofag (LOK), oppgjør som både var krevende og givende for ham som leder av forhandlingene.

Også utvidet allmenngjøring av tariffavtalen LOK, kamp for å bevare sykelønnsordningen og seier i tingretten mot ulovlig omgåelse av innleiereglene, holdes fram som seire gjennom hans periode.

Forbundet har også presset på for å få fart på nødvendig utbygging av kraft- og nettinfrastruktur, og satser sterkere på å organisere IT-bransjen, skriver han.

Mye arbeid framover

Det er bare et drøyt halvår til landsmøtet i forbundet, og Kulseth lover at han skal stå på fram til det er avviklet.

– Vi har et helt klart mål om så snart som mulig å få landet krav om fagbrev for å kunne jobbe i ekomnettet i Norge. I tillegg blir det mye arbeid med landsmøtet, som skal peke veien videre for forbundet fram til 2031. Jeg gleder meg til å jobbe med det, sier Kulseth.

Til landsmøtet er fristen for innlevering av forslag 7. oktober, så det vil gå slag i slag utover høsten.

Det skal velges en valgkomité på siste landsstyremøte i november, som blant annet vil få i oppdrag å finne kandidater til både ny ledelse og et nytt forbundsstyre.

Geir Ove Kulseth har pendlet til Oslo siden 2017 og har i tillegg mye reisevirksomhet som forbundsleder. Her fra forbundets besøk i Honduras i juni.
Geir Ove Kulseth har pendlet til Oslo siden 2017 og har i tillegg mye reisevirksomhet som forbundsleder. Her fra forbundets besøk i Honduras i juni.
Powered by Labrador CMS