Kabelmontørene: Slipper jobbreiser på røde dager

EL og IT Forbundet og Norsk Industri er enige om en ny overenskomst for kabelmontørene.

Nettverk laget sak på kabelmontør Kristian Nilsson i Nexans i fjor høst. Nå har montørene fått ny og bedre  overenskomst.
Nettverk laget sak på kabelmontør Kristian Nilsson i Nexans i fjor høst. Nå har montørene fått ny og bedre overenskomst.
Publisert Sist oppdatert

JOBB

For forbundet var det viktigste i forhandlingene å unngå plikt til jobbreiser på helge- og høytidsdager og andre avtalte fridager.

Nytt i overenskomsten er blant annet at bedriften plikter å bidra dersom en ansatt kabelmontør ønsker å ta fagprøve som energimontør.

Av protokollen går det frem at økonomien skal tas ut gjennom lokale forhandlinger.

Globetrottere

Kabelmontørene er alle ansatt i selskapet Nexans og reiser rundt i verden og skjøter og jobber med store kabler og mellomlandsforbindelser. De er med andre ord bedriftens globetrottere. I motsetning til dem som er ansatt i Nexans-fabrikken, som er organisert i Fellesforbundet - og dermed en del av frontfaget - er kabelmontørene omfattet av en egen overenskomst. Gruppen er nå på rundt 50 medlemmer og har ifølge forbundet vokst kraftig de siste ti årene.

Powered by Labrador CMS