Dette er en sak fra
NJF-Magasinet
Vi skriver om de ansatte i alle deler av jernbanen og busstransport.
Les mer fra oss
LO-kongressen
Creo vil at LO-kongressen skal avgjøre hvem som skal forhandle for medlemmene i Spekter-bedriftene.
– Vi har fått høre flere ganger at alt skal bli som før. Men da er fortsatt spørsmålet; Hvorfor, spør Cathrine Nyheim, nestleder i Creo.
I september i fjor bestemte LOs sekretariat at LO Stat skal deles. Fra 1. januar 2026 skal LO lede de sentrale forhandlingene med Spekter, og holde i alle de lokale forhandlingene som skjer i blant annet i sykehusene, på jernbanen og i kultursektoren.
Forbundet Creo sendte inn forslag til kongressen om å oppheve vedtaket. Dette forslaget ble avvist, men Creo har valgt å opprettholde forslaget under kongressen.
Nyheim mener vedtaket ble gjort uten grundig utredning, uten tydelige gevinster og mot flertallet av de forbundene dette angår.
– Vi som er berørt av dette opplevde prosessen som lite transparent, lite inkluderende og lite demokratisk. Men først og fremst forstår vi ikke hvorfor, sier Nyheim.
Beslutningen i sekretariatet ble tatt med bakgrunn i en utredning av LOs organisering som LO-kongressen i 2022 bestilte. Arbeidsgruppen i utredningen kom ikke til en enstemmig anbefaling, og sekreteraitet vedtok mindretallets forslag om å flytte Spekter-området fra LO Stat til LO.
– Det var LO-kongressen som vedtok utredningen. Da er det rett og rimelig at kongressen får si sin mening om resultatet og konsekvensene. Slik at alle stemmene kan bli hørt, ikke bare de forbundene med stemmerett i sekretariatet, sier Nyheim.
Hun påpeker at LO Stat har tjent medlemsforbundene godt, og at det er bygd opp kompetanse, relasjoner og forhandlingsmakt.
– Nå skal dette endres uten noen god forklaring på hvorfor, sier Nyheim.
Elisabeth Steen, leder i LO Stat, legger ikke skjul på at hun var uenig i vedtaket da ble fattet.
– Men når vedtaket er fattet forholder vi oss til det. Jeg vil advare mot en praksis der et vedtak kun skal gjelde til neste omkamp. I alle fall denne type organisatoriske endringer som har store konsekvenser.
Hun understreker at LO Stat arbeider for at overgangen skal bli best mulig både for forbund og medlemmer.