Dette er en sak fra
NNN-arbeideren
Vi skriver om ansatte i mat- og drikkevareindustrien.
Les mer fra oss
Den heftigste stormen ser ut til å ha lagt seg for den mye omtalte Freia-boikotten. Men klubbleder Gøran Nyberg klarer ikke senke skuldrene helt ennå.
– Ja, den siste uka har vært interessant. Det kan du trygt si.
Gøran Nyberg er klubbleder for dem som produserer Freia-produktene på Rodeløkka i Oslo.
Den siste uka har han vært å se på TV, i nettaviser og i papiraviser. Han er booka for en ny runde i radiostudio på Marienlyst dagen etter at NNN-arbeideren møter ham i møtekontoret «Smil» i fabrikklokalene i Oslo.
Der er også «stor-fraksjonen» fra næringskomiteen fra Stortinget, det vil si representanter fra Arbeiderpartiet og Senterpartiet.
Nyberg forsøker så godt som mulig å oppsummere den siste uka og de ansattes standpunkt overfor politikerne.
– Vi opplever jo at det har snudd nå. Det hadde vært katastrofalt om kjedene hadde sluttet å selge Freia-produkter, sier Nyberg.
Les mer: Freia-boikott: – Folk er bekymra for arbeidsplassene
Stortingsfraksjonen poengterte at det må gå an å ha to tanker i hodet samtidig, og at norske myndigheter følger et internasjonalt system med sanksjoner.
I EU jobbes det nå intenst med den ellevte sanksjonspakken.
Freia-boikotten har egentlig sitt opphav i Sverige, der debatten omkring Mondelez' rolle i Russland startet i mai.
Her til lands smalt det for åtte dager siden, da SAS gikk ut med nyheten om at de stopper salget av Freia-produkter på sine ruter.
Bakgrunnen for det hele var at Mondelez, som er heleier i både Freia og Marabou, fortsatt har tre fabrikker i Russland.
I slutten av mai havnet det store snacks-konsernet derfor på svartelisten til Ukrainas antikorrupsjonsmyndighet.
I Norge var det flere selskap som gjorde som SAS. Dagligvarekjedene har derimot ikke nektet salg av Freia, mens andre selskap har snudd og igjen selger Freia-produkter. Flere har fått kritikk for en selektiv boikott. Ord som symbolpolitikk og hykleri har kommet fra flere hold.
– Vi opplevde møtet med Utenriksdepartementet på onsdag som veldig oppklarende. Vi følger det snudde litt med det møtet, sier Nyberg.
Om det er boikott eller andre grunner til det, vet ikke Nyberg, men torsdag kveld gikk Mondelez ut med beskjed om at de nedskalerer Russland-aktiviteten ytterligere.
Det er ikke snakk om et salg, slik Nyberg tolker pressemeldingen, men at den russiske virksomheten avgrenses helt.
– Jeg har fortsatt ikke rukket å snakke med noen i ledelsen her om det, men jeg tolker det dit hen at Mondelez vil nedskalere ytterligere, sier Nyberg – noe han mener er gledelig.
Klubblederen setter derimot liten pris på selskap og enkeltpersoner som indirekte har beskyldt Freia for å sponse Putins krigsmaskin.
Særlig ordene fra Alfred Bjørlo, Venstres næringspolitiske talsperson, må Nyberg innrømme provoserte.
«Dette er en boikott som kommer nedenfra, og som viser at Næringslivs-Norge og Organisasjons-Norge bryr seg. De vil ikke være med å bidra til at Mondelez sponser den russiske krigskassa. Jeg tror og håper boikotten vil bre om seg» sa blant annet Bjørlo til NTB.
– Vi opplevde kommentarenes hans som under beltestedet, sier Nyberg.
Også i Sverige er det et parti som på flere måter ligner Venstre som har tatt i kraftigst i debatten. «Döda barn dricker inte O’boy helt enkelt. Det är det frågan handlar om», sier Joar Forssell ifølge Aftonbladet.
Liberalarna-politikeren har sendt brev til den svenske kongen, og det svenske hoffet vurderer nå om Marabou ikke lenger skal få være leverandør til kongefamilien.
I Norge ser derimot gemyttene til å ha roet seg. Men klubbleder Nyberg tør ikke hvile ut helt ennå, til tross for at de fleste selskapene har tatt dem inn i varmen igjen.
– Vi venter fortsatt litt på hvordan forbrukerne reagerer. Men vi håper jo at det stilner, sier Nyberg.
Freia utgjør bare 0,7 prosent av Mondelez' omsetning, ifølge klubblederen. Og de ansatte sier at de jobber på Freia, selv om det offisielt står Mondelez på lønningsslippen.
– Det er forbrukerne som har det siste ordet. Det blir noen spennende uker framover.
Les også: Flottere kantine finnes neppe: Freia-sjefen engasjerte Edvard Munch