Lønnsoppgjøret 2023

Full stopp for Freia – nå er sjokoladestreiken i gang

Randi Borolien har lagd sjokolade for Freia i 41 år. Nå er hun i gang med sin andre streik: – På tide at LO satte hardt mot hardt!

Det er meldt sommertemperaturer utover uka i hovedstaden, men de første streikevaktene utenfor Freia trengte kaffe til å varme seg en kjølig aprilmorgen. Her er det klubbleder Gøran Nyberg i NNN som serverer sjokoladeveteran Randi Borolien, mens Glenn Holter og Anett Skjefstad venter i kaffekø.
Det er meldt sommertemperaturer utover uka i hovedstaden, men de første streikevaktene utenfor Freia trengte kaffe til å varme seg en kjølig aprilmorgen. Her er det klubbleder Gøran Nyberg i NNN som serverer sjokoladeveteran Randi Borolien, mens Glenn Holter og Anett Skjefstad venter i kaffekø.
Publisert Sist oppdatert

JOBB

– Ja, nå er det full stopp. Det er stille i fabrikken nå, klubbleder Gøran Nyberg til NNN-arbeideren.

22.947 LO-medlemmer gikk offisielt ut i streik fra mandag klokka 06.00.

Da avsluttet også natteskiftet på Freias sjokoladefabrikk i Oslo arbeidsnatta som vanligvis skulle vart til 7.30.

Mye lest: Arbeidsfolk er motiverte for streik: – Fly forbanna på kapitaleiere og toppledere

– Vi vil ha mer i lønn

De ansatte i Freia er fordelt i ulike LO-forbund. De aller fleste, som Nyberg, er organisert i Norsk Nærings- og Nytelsesmiddelarbeiderforbund. Når de 89 medlemmene nå har lagt ned arbeidet, blir det ingen produksjon av Freia-sjokolade.

Også de organiserte i FLT (Forbundet for Ledelse og Teknikk) står streikevakt denne mandags morgenen.

– Dette handler jo om lønn. Vi vil ha mer i lønn. Så for meg er dette rimelig enkelt, vi er klare for streik, sier Einar Os.

NNN og FLT ved Freia er klare til å streike så lenge det trengs. Fra venstre Einar Os, Gøran Nyberg, Ann Lin, Randi Borolien, Anett Skjefstad og Glenn Holter.
NNN og FLT ved Freia er klare til å streike så lenge det trengs. Fra venstre Einar Os, Gøran Nyberg, Ann Lin, Randi Borolien, Anett Skjefstad og Glenn Holter.

Krever ti kroner ekstra i timen

Randi Borolien har lang fartstid i matindustrien. Hun har lagd sjokolade for Freia i 41 år, og har vært fagorganisert hele yrkeslivet.

– Mora di sa du skulle organisere deg, sa de bare til meg. Hun jobba også her. Siden har jeg vært medlem i NNN, smiler Borolien.

Hun mener det var på høy tid å sette hardt mot hardt.

– Dette med prosentene går over huet på meg. Jeg er opptatt av vi får i kroner og øre. Ti kroner ekstra i timen må vi i alle fall ha! mener sjokoladeveteranen.

– Det var jo det vi klarte i fjor, minner klubbleder Nyberg om.

– Okay, da må vi si minst 10,50 da! flirer Borolien.

Les mer: Bomber ødela sjokoladefabrikken deres. I Trondheim har familien igjen funnet oppskriften på det søte liv

Stolt forbundsleder

Til tross sin lange fartstid som LO-medlem, er dette bare Boroliens andre streik. Den forrige var i 2000 – for 23 år siden, altså – da LO-medlemmene stemte nei til lønnsoppgjøret.

Denne gangen var det LO-forhandlerne selv som sa nei. Et nei av historiske proposisjoner, faktisk.

Forbundsleder Anne Berit Aker Hansen i NNN sier avgjørelsen om streik var relativt enkel å ta, all den tid det var stor enighet bak hovedkravet om at alle skulle oppleve økt kjøpekraft i år.

– Det er jo en alvorlig beslutning å gå til streik, men den skissen som lå på bordet ville ikke gitt økt kjøpekraft til alle. Da var konklusjonen ganske klar, egentlig. sier Aker Hansen til NNN-arbeideren.

Uenige: Forslaget som ble avvist ville gitt økt kjøpekraft, hevder NHO

– På tide!

Forbundslederen har stor tro på at forbundet skal få gjennomført en effektiv og god streik.

– Og jeg opplever stor støtte blant NNNs medlemmer. Jeg har med stolthet lest reportasjene i media i forkant av streiken. og våre tillitsvalgte og medlemmer virke streikeklare og godt forberedt, sier Aker Hansen til NNN-arbeideren.

Forbundslederen har selv sin bakgrunn fra Freia-fabrikken i Oslo. Og der er det ingen tvil om at streiken har full støtte.

– Nå synes jeg det var på tide at LO setter hardt mot hardt. Streik er det eneste våpenet vi har, og det 23 år siden sist vi streika her, sier Borolien.

– Vi rasler med sablene hvert år. Nå var det kanskje på tid å vise at det er noe i det, sier klubbleder Nyberg.

Nå er de klare til å stå der så lenge som det kreves.

– Det blir nok minst ut denne uka, spår Freia-gjengen.

Allerede fredag blir streiken større: Sjekk hvilke 15000 LO-medlemmer som tas ut i streik her

Powered by Labrador CMS