Dette er en sak fra
NNN-arbeideren
Vi skriver om ansatte i mat- og drikkevareindustrien.
Les mer fra oss
17 år etter oppstarten blir også norsk sjømat med i merkeordningen Nyt Norge.
De første produktene med Nyt Norge-merket blir trolig lansert i løpet av 2026. Håpet var i utgangspunktet å rekke skreisesongen, men nå forventes de første lanseringene i løpet av våren.
– Uansett er det bra og viktig at dette kommer på plass. Dette har vi snakket om lenge, sier Anne Berit Aker Hansen, forbundsleder i NNN (Norsk Nærings- og Nytelsesmiddelarbeiderforbund).
– Vi er dialog med de største produsentene og merkevarene, så får vi se hvem som får alt på plass først, sier Anne Mette Johnsen til NNN-arbeideren.
Johnsen er administrerende direktør i Stiftelsen Norsk Mat som har ansvaret for Nyt Norge-merket.
NNN organiserer arbeidstakerne som videreforedler fisk til ferdige produkter som vi kjøper i matbutikkene. Forbundet har støttet Stiftelsen Norsk Mat i flere år, og har nå fornyet avtalen for neste år. Det inkluderer 1 million kroner i støtte.
– Velger man produkter med Nyt Norge-merket, så støtter man opp om norsk verdiskaping og norske arbeidsplasser i mat- og drikkevareindustrien. Derfor er dette en viktig avtale for NNN, forklarer forbundsleder Aker Hansen.
Selve signeringa av den nye samarbeidsavtalen ble gjort på Filetfabrikken på Nittedal. På en god dag går det 300 tonn sjømat gjennom anlegget. Aller mest laks, men også noe ørret, produsert for ulike produsenter og merkevarer.
Minst 90 prosent sendes ut av landet til kunder over hele verden.
Men en god del av produktene havner også i norske butikker. Og administrerende direktør Stian Møller-Kirkhus legger ikke skjul på at han er glad for at merkevareordningen endelig omfatter fisk.
– Norsk sjømat som faktisk er bearbeidet i Norge er selvfølgelig veldig viktig for oss, sier Møller-Kirkhus til NNN-arbeideren.
Det er tross alt noe eget med laks som er produsert i Norge – og som også er foredlet her hjemme framfor fabrikker i utlandet, mener direktøren.
– At norsk fisk endelig kan være med i Nyt Norge-ordningen er veldig bra! Det vil forhåpentligvis bidra til å snu det fallende fiskesalget, så den norske befolkningen får i seg mer sunn og bærekraftig fisk.