Integrering

Vil kartlegge nabolag der mange har innvandrerbakgrunn

Regjeringen vil lage en segregeringsmonitor som skal undersøke norske parallellsamfunn.

– Vi har ikke lykkes godt nok med integreringen når vi ser at innvandrere er overrepresentert blant arbeidsledige, sier arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng.
– Vi har ikke lykkes godt nok med integreringen når vi ser at innvandrere er overrepresentert blant arbeidsledige, sier arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng.
Publisert Sist oppdatert

JOBB

– Det er ikke bra at vi har for mange segregerte boområder, hvor man ikke er i kontakt med andre som er ulik en selv. Vi må blande oss, det er det som er integrering, sier arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng til Aftenposten.

Derfor vil hun kartlegge nabolag med høy arbeidsledighet, levekårsutfordringer og høy andel innbyggere med innvandrerbakgrunn, skriver avisen.

Stenseng tar inspirasjon fra metoder brukt i Danmark og Sverige.

Problemer med integrering

Forskere har allerede brukt danske og svenske modeller på Norge.

Ifølge den danske metoden bor rundt 8.500 personer i det som defineres som parallellsamfunn, mens totalt 17.000 bor i utsatte områder, alle i Oslos østlige bydeler.

– Vi har ikke lykkes godt nok med integreringen når vi ser at innvandrere er overrepresentert blant arbeidsledige, blant dem som lever i lav inntekt og som bor i områder med levekårsutfordringer, sier Stenseng.

Kartleggingen skal gjøres av Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (Imdi). Segregeringsmonitoren skal bygge på statistikk fra blant annet Statistisk sentralbyrå og Helsedirektoratet, og følge utviklingen i utsatte områder over tid.

Stenseng understreker at kartleggingen ikke er ment å stigmatisere.

– Vi må kunne prate høyt om at det er en utfordring i de områdene der folk ikke jobber og ikke deltar i samfunnet. Uten å bli beskyldt for å stigmatisere.

Powered by Labrador CMS