Dette er en sak fra
NTL-Magasinet
Vi skriver om de ansatte i staten og virksomheter med statlig tilknytning.
Les mer fra oss
Lønnsoppgjøret 2025
Meklingen i lønnsoppgjøret mellom LO Stat og staten har startet. Kommer til å bli vanskelig, sier Riksmekleren.
LO Stat har innledet meklingen for sine drøye 43.500 medlemmer i staten. I slutten av april brøt lønnsforhandlingene sammen.
Tilbudet de hadde fått fra staten var ikke i nærheten av å gi en rettferdig fordeling av pengene i potten, sa LO Stats leder Elisabeth Steen den gangen.
– Det siste tilbudet var en ren provokasjon, og det var umulig å akseptere, sa Steen.
Bakgrunn: Helt riktig å bryte med staten
Nå skal riksmekler Mats W. Ruland forsøke å få partene til å bli enige innen midnatt 27. mai. Skal man legge kommentarene etter forhandlingsbruddet til grunn, ligger det an til mye hardt arbeid.
– Det er nok en mekling som kommer til å bli vanskelig, men vi kommer til å gjøre et ordentlig forsøk. Jeg håper vi skal klare det, sier Ruland.
I det første møtet hos riksmekleren skal partene planlegge hva som skal skje i de kommende tre ukene.
– Vi skal bruke disse tre ukene godt. Vi ønsker å komme fram til en god løsning ved hjelp av mekleren, sier Gisle Norheim, personaldirektør i staten.
Også Steen og LO Stat går inn i meklingen med en tro på at de skal komme fram til en løsning.
– Men det blir utfordrende, og vi er avhengig av at staten vil bevege seg mer enn det de gjorde under forhandlingene, sier Steen.