NTL har landet de fleste Spekter-oppgjørene

NTL er i mål med så godt som alle de lokale forhandlingene på Spekter-avtalen og er fornøyd med resultatet.

2. nestleder Pål Kjærstad i NTL er fornøyd med utfallet av Spekter-oppgjørene så langt.
2. nestleder Pål Kjærstad i NTL er fornøyd med utfallet av Spekter-oppgjørene så langt.
Publisert

JOBB

Over 40 lokale forhandlinger for NTL-medlemmer er gjennomført ute i virksomheter tilsluttet Spekter, bare noen få gjenstår. NTL er fornøyd med at de fleste har endt med store, generelle kronetillegg og at snittet ligger litt over frontfagsrammen på 4,4 prosent.

Det har gått uvanlig raskt, konstaterer forbundssekretær Terje Skaarud og 2. nestleder Pål Kjærstad.

Nå skal forhandlingsresultatene sendes ut til uravstemning og formell godkjenning av LO og Spekter før området blir «lukket». Først når dette er gjort, har man formelt sett et oppgjør som kan iverksettes for medlemmene i den enkelte virksomhet, med etterbetaling fra 1. april.

Så langt har årets oppgjør blir løst gjennom forhandlinger ute på arbeidsplassene. Det har ikke vært nødvendig å koble inn de sentrale partene, LO og Spekter, for å få hjelp derfra.

Like kronetillegg

NTL mener altså at de har oppnådd mange gode resultater i forhandlingene.

– Vi er i stort sett fornøyde med innretningen av oppgjørene, som for mange består av store, generelle tillegg i kroner, selv om det er noe ulike innretninger i de ulike virksomhetene, sier Kjærstad.

Han påpeker at det er NTLs lønnspolitikk som ligger til grunn for forhandlingene, men at det samtidig er medlemsdemokratiet i de enkelte virksomhetene som skal velge hvordan pengene fordeles.

Dette er virksomhetene NTL har forhandlet for medlemmene i:

Avinor AS

Avinor Flysikring AS

SiO Mat og Drikke

Studentsamskipnaden SIO

Teateroverenskomsten (NTO)

NORSØK

Norges Bank

Office for Contemporary Art Norway

Norsk Medisinaldepot AS

SiS – Studentsamskipnaden i Stavanger

Statskog

Nobels Fredssenter

Norsk Forfattersentrum

Studentsamskipnaden i Østfold – SiØ

SiÅ – Studentsamskipnaden i Ås

Studentsamskipnaden på Vestlandet – Sammen

SIVA

Ruter AS

Nasjonalmuseet for kunst

Norsk Tipping AS

TET Digital

NRK

Den Norske Opera & Ballett

Norsk Helsenett

Finnmarkseiendommen

Innovasjon Norge

Studentsamskipnaden Sørøst

Trygg Trafikk

VESO Aqualab Norge

Garantikassen for fiskere AS

Luftambulansetjeneste HF

Electronic Chart Centre AS

Enova SF

Riksscenen

Stiftelsen Asta

Stiftelsen Norsk Folkemuseum

Falck Brann og Redning AS

Norges forskningsråd

Stavanger Symfoniorkester

Dansens Hus AS

Allstad AS

Nye virksomheter

NTL har også forhandlet fram en ny overenskomst for Kunstnernes Hus siden de har meldt seg inn i Spekter.

Powered by Labrador CMS