Dette er en sak fra
NTL-Magasinet
Vi skriver om de ansatte i staten og virksomheter med statlig tilknytning.
Les mer fra oss
Lønnsoppgjøret
Flere offentlige instanser vil bli påvirket hvis forhandlingene hos LO Stat ikke fører frem.
På listen over de mange statlige virksomheter, departement og etater som har fått områdevarsel står både Domstolene, Høyesterett, Kriminalomsorgen og flere departement samt Staten Vegvesen.
Dette er noen instansene som vil bli påvirket om det blir streik om to uker.
NFF-leder Asle Aase minner om at streikeuttaket er bestemt i LO Stat, men at han mener det er naturlig at kriminalomsorgen blir tatt ut i streik hvis det blir brudd.
– Vi er en spesiell bransje som vil merkes, men vi er klare til å ta ansvar og gjøre et forsvarlig uttak som vil bidra til å vise at kravene er viktig og det skal vi støtte opp under, sier han.
Også leder i NTL Veg, Henny-Kristin Asperanden Navarsete som har 1300 medlemmer i Vegvesenet er klar til å brette opp ermene om meklingen strander og det blir brudd.
– Det er alltid synd om vi ikke klarer å bli enige og det er ingen som tar lett på en eventuelt streik, men hvis det skulle skje er vi klare til å ta ansvar, sier hun.
Asperanden Navarsete mener kravene som LO Stat har levert over ikke er urimelige.
– Det er viktig at alle skal behandles likt uansett hvor de jobber og med en avtale, sier hun.
Hun tror at en eventuelt streik vil ramme hardt.
– Tenk bare på hvor avhengig befolkningen var at offentlige ansatte var på jobb og leverte viktige tjenester. Tenk på betydningen alle vi gjør i din hverdag, sier lederen av NTLs forening i Statens vegvesen.