Oljefondet
Etikkrådet er parkert – men Stoltenbergs speed-reform skaper forvirring
Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) ber Oljefondet reagere raskere ved krig. Men samtidig har det blitt vanskeligere for fondet å selge seg ut.
JOBB
Oljefondet kjøpte seg inn i det israelske dronekameraselskapet NextVision Stabilized Systems i 2023, samme år somIsrael startet teppebombingen av Gaza.
Fortsatt står fondet som medeier, ifølge den offisielle oversikten.
Selskapet selger dronekameraer til en israelsk produsent av selvmordsdroner, og til Israels største private våpenprodusent Elbit.
Det israelske militæret er blant kundene som har kjøpt både selvmordsdroner og andre militære droner utstyrt med kameraer fra NextVision.
Drone-boom
Den første måneden av krigen i Gaza, doblet NextVision salget sitt, ifølge Israels ledende næringslivsavis.
– Krigen i Gaza har selvfølgelig økt etterspørselen, sa Chen Golan, tidligere jagerflypilot i det israelske flyvåpenet og en av gründerne bak NextVision til avisen.
Den internasjonale drone-boomen bidrar til at NextVision Stabilized Systems går så det suser – med økt salg, økte inntekter og ikke minst, økt profitt.
Det viser selskapets presentasjon av resultatene for tredje kvartal i år.
Hittil i år sitter NextVision igjen med rekordhøy profitt på over 72 millioner dollar (over 700 millioner kroner), ifølge selskapet.
Det er en økning på nesten 50 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.
Dette kommer aksjeeierne til gode.
NextVision står fortsatt på lista over Oljefondets investeringer i Israel.
Ingen skal stenges ute
Finansdepartementet innførte i starten av november midlertidige regler for Oljefondet. De varer til et nytt regelverk er på plass.
Det kan ta et par år.
Hva kan finansminister Jens Stoltenbergs speed-reform i Etikkrådet til Oljefondet bety for investeringer som den i NextVision?
Etikkrådet ble satt helt på sidelinja da Finansdepartementet innførte midlertidige etiske retningslinjer for snart to uker siden, etter vedtak i Stortinget.
• Blant reglene som nå gjelder, er kriteriet om selskaper som medvirker til alvorlige krenkelser av menneskers rettigheter i krig eller konfliktsituasjoner.
Men Norges Bank og Oljefondet kan ikke utelukke selskaper som bryter kriteriene.
• Finansdepartementet ba også Norges Bank, som forvalter Oljefondet, om «styrket aktsomhet og raskere reaksjon» i Oljefondet, i situasjoner med krig og konflikt.
Hvordan samsvarer dette?
De to instruksene fra Finansdepartementet henger ikke helt på greip, mener LO.
«LO synes på generelt grunnlag at det er vanskelig å se hvordan disse to beskjedene fra Finansdepartementet samsvarer», påpeker Liv Tørres overfor FriFagbevegelse. Hun er leder i LOs internasjonale avdeling.
LO er mot at Oljefondet investerer i selskaper som medvirker til brudd på folkeretten.
Hva er «raskere reaksjon»?
Når vi spør Finansdepartementet konkret hva «raskere reaksjon» betyr, svarer de at Norges Bank må «øke aktsomheten i sitt arbeid og gå raskere gjennom fondets investeringer».
FriFagbevegelse spør finansministeren hvor lang tid «raskere reaksjon» er og om det er satt en tidsfrist for Norges Bank.
En kommunikasjonsrådgiver svarer på e-post:
«Departementet har ikke definert dette nærmere da dette må vurderes i det enkelte, konkrete tilfellet», ifølge kommunikasjonsrådgiver i Finansdepartementet, Mark Berger.
Snakke med selskapet
I stedet for å selge aksjene ved brudd på for eksempel kriteriet om alvorlige krenkelser av individers rettigheter i krig, og utelukke selskapene fra videre investeringer, har Norges Bank og Oljefondet et annet verktøy.
De kan følge opp selskaper gjennom det som heter «eierskapsutøvelse» for å forsøke å påvirke selskapet til å endre sin atferd.
Taper penger?
Norges Bank og Oljefondet kan også gjøre «risikobaserte nedsalg», forklarer kommunikasjonsrådgiver Une Solheim i Oljefondet.
Det betyr at Oljefondet kan selge seg ut av mindre selskaper dersom de vurderer at den finansielle risikoen ved å eie selskapet er for høy. Altså at Oljefondet kan tape penger på investeringen.
NextVision-aksjen økte mest
Lite tyder på at Oljefondet taper penger på investeringen sin i NextVision Stabilized Systems. NextVision går nemlig så det griner.
Børsen i Tel Aviv i Israel åpnet forrige søndag, 9. november, en egen våpenindeks. NextVision-aksjen økte mest av alle på indeksen.
En aksjeindeks er en liste over selskaper, når indeksen er delt inn i bransjer er det enda lettere for investorene å se hvilke selskap som er mest lønnsomme for dem.
Hva har Oljefondet tjent?
NextVision-aksjen har skutt fart siden 7. oktober 2023: Aksjekursen har steget med nesten 600 prosent. Bare siden årsskiftet 2024/25 har den mer enn doblet seg.
Oljefondet har verken svart på spørsmål om hvor mange aksjer de eier i det israelske dronekameraselskapet, eller hva Fondet har tjent på et eventuelt aksjesalg.
De offisielle tallene viser at Oljefondet per 30. juni 2025 eide aksjer verdt 244 millioner i det israelske selskapet.
– Uten press fra Etikkrådet
Liv Tørres i LO påpeker at Finansdepartementet muligens har tenkt at risikobasert nedsalg også vil kunne dekke situasjoner hvor det er behov for raskere reaksjoner i forbindelse med krig og konflikt.
Hun viser til at Norges Bank imidlertid sier at nedsalg må ha en finansiell begrunnelse, at de primært ønsker å påvirke gjennom dialog og stemmegivning og at nedsalg skal være siste utvei.
«Det er selvfølgelig bra at Norges Bank ønsker å påvirke selskaper gjennom dialog, men nå er de uten det presset i bakgrunnen som tidligere har ligget i muligheten for uttrekk basert på råd fra Etikkrådet», mener Liv Tørres i LO.
Les også: LO-topper kritiske til Jens Stoltenberg
Mindre åpenhet om Oljefondet
Når Etikkrådet tidligere anbefalte at Oljefondet solgte seg ut av selskaper, ble det offentliggjort med grundige redegjørelser.
Når Oljefondet gjør risikobaserte nedsalg, forteller de ikke offentligheten hvilke selskaper de har solgt seg ut av.
Da må man sjekke beholdningslista som offentliggjøres to ganger i året, sammenligne med den forrige oversikten og spekulere i hvorfor fondet eventuelt har solgt aksjene i selskaper. Neste gang er i januar 2026.
Oljefondet svarer ikke på spørsmål om enkeltselskaper, heller ikke dette.
Mener Oljefondet kunne tapt
Finansminister Stoltenberg argumenterer for at de etiske retningslinjene Oljefondet hadde inntil 7. november, kunne ha tvunget Fondet til å selge seg ut av verdens største og svært lønnsomme tek-selskaper, som også har for eksempel Israels militære som kunder.